Kolonizasyon Çağı'nın sonu ve Cemal Abdünnâsır
The and of colonization age and Gamal Abdel-Nasser
  1. Tez No: 173882
  2. Yazar: SEDAT ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HULUSİ LEKESİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Mısır'daki İngiliz hakimiyetine ve sarayın kötü yönetimine karşı, ülkedeki parlamenter sistemin yetersiz kalması, orduda bir grup genç subayın askeri bir darbeyle yönetime el koymasıyla sonuçlandı. 23 Temmuz 1952' de yönetimi ele geçiren Cemal Abdünnâsır liderliğindeki Hür Subaylar, Kral Faruk'u tahtından indirip sınır dışı ettiler; 18 Temmuz 1953'te de Mısır'da cumhuriyet ilan edildi. Hür Subaylar, iç politikada otoriter, laik ve sosyalist unsurların hakim olduğu bir yönetim anlayışı sergilerken, dış politikada ise Pan-Arabizm temelinde Batı karşıtı bir tavır içinde olmuşlardı. Nasır tarafindan yürütülen politikalar, sadece Mısır'ın değil Ortadoğu'nun kaderini de etkiledi. Nâsır'ın Süveyş Kanalı'nı millileştirmesi ve Bağdat Paktı karşısındaki tutumu, İngiltere'nin bölgedeki Kolonizasyon dönemini sona erdirirken, Sovyetler Birliği ve Amerika'nın bölge üzerindeki etkinliğirıi de artırdı. Bu durum, Türkiye'nin Amerika ile m^küerinin yoğunlaşmasına, Arap dünyası ile iHşldlerirıin ise zayıflamasına yol açtı. Batı karşıtı tutumu, karizmatik kişiliği ve savunduğu Pan- Arabizm politikası Nâsır'ı, Arap kamuoyunda etkili ve sevilen bir kişi haline getirdi. Onun, kendi liderliği amnda kurmaya çalıştığı Arap birliği, diğer bölge liderleri üzerinde farklı boyutlarda tepkiler doğururken, bölgedeki çıkarları tehdit altına giren Batılı güçler ise yeni politikalar ve ittifaklarla bu döneme uyum sağlamaya çalıştılar. Büyük Güçlerin Ortadoğu üzerindeki çıkar çatışmalarından ustaca yararlanmaya çalışan Nasır, bazen de bu çatışmaların figüranı olmaktan kurtulamadı. önce Suriye ile birleşme deneyiminin başarısız olması, ardından İsrail karşısında alınan ağır yenilgi, Nâsır'ın gücünün gerçek boyutlarım ortaya koyarken, Arap birliğine umut bağlayan taraftarlarım da derin bir hayal kınkhğına uğrattı. Fakat iktidarı boyunca gösterdiği cesaret, azim ve mücadele, onu Arap dünyasında unutulmaz kıldı. Anahtar Sözcükler Mısır, Abdünnâsır, Ortadoğu, Arabizm, Süveyş, Kolonizasyon, İsrail.
Özet (Çeviri)
Due to the deficiency of parliament against the English sovereignty and also miss- management of monarch in country, some young Egypt army officer took control of administration with military stroke. In 23 July 1952, while taking control of government,“Independent Officers”with the leadership of Gamal Abdel-Nasser, let down King Faruk from the throne and sent him to outside of country frontiers. In 18 July 1953, new repupblic declared in Egypt. While executing authoritarian, secular and socialist elements in internal policy, Independent Officers had postured an anti-western policy based on Pan-Arabism in their external policies. These policies, which had been holded by Nasser, had effected not only the destiny of Egypt but also Middle-East. While Nasser's policy upon nationalization of Suez Canal and contrary policy to the Baghdad Pact, concluded British Colonization, it also increased efficiency of Soviet Union and USA on this region. This situation caused in condensation of Turkey relation with USA and weak of relation with Arab world. His carriage of contradictory West policy, charismatic personality, and his argue of Pan- Arabism policy, made him an effective and popular in Arab world. His attempt to built an Arab Union under his own leadership, caused different reaction, upon leaders of other Arab countries, with the threat of their benefits from this region, Western powers had try to conform new policy and new alliance. While taking advantage artfully from the coincidence of Great Powers' policy about Middle East, Nasser sometimes didn't avoid becoming a figure of this coincidence. Firstly, unsuccessful experience in coalition with Syria, and then great defeat against Israel, from one side it showed real size of Nasser's power, on the other side it caused deep disappointment upon those who expected great hope from Arab Union. But throughout his rule, he had demonstrated exact courage, intention and strife which made him unforgettable within the Arab World. Key words Egypt, Abdel-Nasser, Middle East, Arabism, Suez, Colonization, Israel.