Soya (Clycine max.) çeşitlerinin verim ve verime etkili başlıca özellikleri üzerinde bir araştırma
- Tez No: 173928
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OKTAY GENCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
-31- GZEf Soya'da (Glycine max.) verim ve verime etkili bağlıca özellikleri ve bunlar arasındaki ilişkileri sap tamak amacıyla ele alınan bu çalınma, Kırklareli ili.' îürkgeldi Devlet Üretme Çiftliğinde yapılmıştır. Deneme tesadüf blokları deneme deseninde, 4 tekrarlamalı ola rak kurulmuştur. Çalışmadan; 1. En yüksek bitki boyunun Galland çeşidinde (96.92 cm), en dü§ük bitkiboyunun ise Shawnee-II çeşi- dinde (8*3.95 cm) olduğu, bitki boyu ile ilk bakla yük sekliği, bin dane ağırlığı ve tohum verimi arasında olum lu; bakla sayısı, dal sayısı, baklada tohum sayısı ara sında ise olumsuz bir ilişki bulunduğu saptanmıştır. 2. tik bakla yüksekliği en yüksek çeşidin Calland (14.72 cm), en dügük çeşidin ise Amsoy-71 (7.6 cm) olduğu, ilk bakla yüksekliği ile bin dane ağırlığı ve tohum verimi arasında olumlu; bakla sayısı, dal sayısı baklada tohum sayısı arasında olumsuz bir ilişki bulun duğu ğikkati..gekşİQtir. 3. Qe§itlerde dal sayısının 3.82 ile 5.07 adet/ bitki arasında değiştiği, en fazla dallanmanın Washington-Y Se^i4inde?en dügük dallanmanın ise Galland çeşidinde oluş tuğu, dal sayısı ile bakla sayısı arasında olumlu; baklada tohum sayısı, bin dane. ağırlığı ve tohum verimi arasında ise olumsuz bir ilişkinin olduğu bulunmuştur. 4. Çeşitlere göre bakla seyvsınm Washington- V »çeşidinde en fazla (108.47 #det/bitki), Galland çeşidinde-32- (70. S adet/bitki) ise en az olduğu bulunmuştur. Bokla sayısı ile baklada tohum sayısı, bin dane ağırlığı ve tohum verimi arasında olumsuz bir ilişki olduğu dikkati çekmiştir. 5. Baklada tohum sayısının 2.42 ile 2.59 adet arasında değiştiği, en fazla baklada tohum sayısının Aıusoy~71 çeşidinde (2.59 adet), en az.Vashington-V çe şidinde (2.42 adet) oluştuğu, baklada tohum sayısı ile bin dane ağırlığı ve tohum yerimi arasında olumlu bir ilişkinin bulunduğu saptanmıştır. 6. Çeşitlere göre bin dane ahırlısının 194.2 ile 218.0 gr arasında değiştiği, en yüksek bin dane ağırlığının Calland yezidinde (218.0 gr), en dü^ük Washington-V çeşidinde (194.2 gr) elde edildiği, bin dane ağırlığı ile tohum verimi arasında olumlu bir iliş ki bulunduğu dikkati çekmiştir. 7. Tohum veriminin 273.8 ile 372.5 kg/da arasın da değiştiği, en yüksek tohum veriminin Calland çe^iuinde (372.5 kg/da), en dü^ük SKawnee-II çeşidinde elde edil diği saptanmıştır. 8. Bn yüksek yağ oranının Amsoy-71 çeşidinde (%18.4), en düyük yağ oranının ise Calland çeşidinden (Xl6.3)'elde edildiği bulunmuştur., 9. fin, yüksek yağ verimi Calland,ÇQ§idinde '( 60,7 kg/da), en dü.^ük yağ veriminin ise Shawnee-II çeşidinde (47#6 Kg/da) olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-33- SUMMARY This study was conducted to aetermine yield, yield components and correlation coefficients between those properties of Soybean (Glycine max.) grown under National Production Farm of Türkgeldi-iCırklareli. The experiment was arranged in completely randomized block design with faur replications. The results of this study art; as follows. 1. The highest plant height (96.92 cm) was obtai ned from Calland Cultivar and the lowest one (83.95 cm) from Shawnee-II cultivar. Correlation coefficients between plant height and pod height, 1Q0O seeds weight, seed yield were positive. Correlation coefficients between pliant height and pods per plant, number of branches, seeds per pod were negative. 2. The highest pod height (14. 72 cm) was obtained from Calland CV. and the lowest one (7.6 cm) from Amsoy-71 C V. Correlation coefficient between pod height and 1000 aeeds weight, seed yield were positive} correlation coef ficients between pod height and pods per plant, numbers of branches, seeds per pod were negative. % The numbers of branches df cultivars varied from 3,82 to 5.07 branches per plant, Washington- V CV. Showed the highest branching while Calland CV. showed the lowest branching. It was determined that correlation coefficient between number of branches and pods per plant was positive and those between seeds per pod and 1000 seeds weight, seeds yield were negative..34" 4. Cultivars with the highest pods per plant (108,47) and with the lowest pods per pl&nt (7Ü.8) were Washington-V and Galland, respectively. It was determined that correlation coefficients between pods per plant and seeds per pod, 1000 seeds weight, seeds yield were negative, 5. Seeds per pod in relation to cultivars varied from 2,42 to 2,59 seeds per pod. The cultivars with the highest (2.59) number of seeds per pod and with the lowest (2.42) number of seeds per pod were Amsoy-71 and Washington-V, respectively. It was determined that corre lation coefficients between seeds per pod and 1000 seeds weight, and seed yield were positive. 6. 1000 seeds weights in relation to cultivars varied from 194.2 to 218,0 gr. The cultivar with the hig hest (218.0 gr) weight of 1000 seeds was Galland and one with the lowest (194.2 gr) weight of 1000 seeds was Was hington-V, It was determined that correlation coefficient between 1000 seeds weight and seed yield was positive, 7. Seed yields of cultivars varied from 275.8 to 372,5 kg/da. The cultivars with the highest (372.5) yield and with the lowest (273.8) yield were Galland Shawnee-II, respectively. 8. The highest oil content (18.4%) was determined in the Âmsoy-71 CV. and the lowest one (16.3%) in the Galland, 9. The highest oil yield (60.7 kg/da) was obtained from Galland CV, and the lowest one (47.6 kg/da) from Shawnee-II CV.