Protein sentezinin düzenleme mekanizmaları
  1. Tez No: 173979
  2. Yazar: BEKİ KAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ENGİN BERMEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 1982
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Yüksek tuz ortamında inkübe edilen Krebs asit hücrer*.^ lerindan elde aide edilen özütlerde protein sentezinin büyük ölçüde azaldığı., buna karşılık hipertonik özütle- rin protain sentezi üzerinde inhibitor etkisine sahip bir makromolakül içermediği gözlenmiştir. Polifenilalanin sentez etkinliğinde yüksek tuz etkisiyle azalma görül memesi ve sikloheksimifi ile protein sentez etkinliğinde görülen azalmanın geri çevrile bilmesi ^yüksek tuz «rtamı- nm,elongasyon aşamasını değil, özellikle inisiyasy«n ev resini etkilediğini düşündürmüş tür.Na*~l pompasını an- gellşyen uabayin'in varlığında izetonik «rtamâa bırakı lan hücrelerdeki protein sentezinde bir inhibisytnun gözlenmemesi hipertonik ortamdaki inhibisyonun artan miktarda Na iyonunun hücreden içeri girmesinden kaynak lanmadığını düşündürmüştür. Çalışmanın ikinci bölümünde, yüksek p02 değerlerinde retikülosit özütlerinde oluşan bir inhibitor;*! kısmen saf laştırılmış ve özellikleri araştırılmıştır.Yüksek tuz ile bağlı bulunduğu ribczomlerdan çözündürülebilen bu inhibitör,kontrol özütlere eklendiğinde protein sentez etkinliğini büyük ölçüde azaltmış,alongasyon fazına öz gü etkinliği ifade 3den polifenilalanin sentez etkinliğine isa bir et*ki»i d raamıştır.Ay-w.-*.»a matyonin bağlama etkinliğinin da azalması, bu inhibitörün protein sentezinin baş lama evresini etkilediğini sezindirmiş tir. İnhibitörün özel likle 37 C ta âTP'jıin varlığında etkinleştiği, etkinleşmenin cAMP,glükoz-6-fosfat ve NADP ile engellendiği gözlenmiştir. İnhibitörün bu özellikleri ile oksitlenmiş glutatyona ba ğımlı inhibitöre benzerlik gösterdiği bulunmuş ve bulum- lar inhibitörün sülfhidril gruplarının oksitlenmesi yolu ile etkinleşabileceğini düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
Whan Krabs ascites tumor calls were incubated with madium made hypertonic by adding NaCl, a significant decrease in the extent of protein synthesis was observed; however results impli cated t.'iat inhibition was not due to the formation of a stable, soluble mscromolacular inhibitor. When lysates were assayed in a poly phenylalanine synthesizing «system, no difference in activity was observed, furthermore cyclohexinaide reversed the inhibition observed in endogeneuus protein synthesis, implicating that initiation rather than elongatior was mainly responsible for the hypsrtonic block. In the presence of ouabain,. an inhibitor of Na -K pomp, no inhibition in control cells was noticed. This revealed that the inhibition in hypertonic madium was not; due to the entry of Na+ into the cells. An inhibitor that forms in reticulocyte lysates in the presence of high p0? was partially purified and characterized. The inhibitor was found in the ribosomal wash fraction and when added to the control lysates, coused a significant decrease in protein synthetic activity but no change in polyphenylalanine synthesis was determined. Furthermore, decrease in methionine- binding activity gmpHeidt that initiation of protein synthesis was selectively inhibited. It was found that the inhibitor was activated o in the presence of ATP at 37 C and its formation was prevented in the presence of glucose -6-phosps.t e, cABD? and NADP.The inhibitor diaplagsad resemblance to the inhibitor formed in the presence of oxidized glutathione. Results impliad that the inhibitor might be activated by the modification of sulfhydryl groups..