Ankara keçilerinde erken gebelik tayini ve fertilite kontrolunda radioimmunoassay (RIA) ile progesteron düzeylerinin saptanması: RIA tekniğinin keçi serumu için geçerliğinin kontrolü
  1. Tez No: 174083
  2. Yazar: SEMİN SAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NOYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1983
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
E Tiftik endüstrisinde yüksek ürem hızının büyük önemi vardır. Genç hayvanların Ankara keçisi sürülerindeki oranının yüksek oluşu tif tik kalitesi bakımından önemlidir. Bu da fertil itenin yüksek olmasına ve dolayısıyla her yıl elde edilen yavru veriminin yüksek olmasına bağ lıdır. Şimdiye kadar memleketimizde dölerme konusunda davranışsal kız gınlık işaretleri dışında, hormonal parametreleri de içine alan herhan gi bir çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmada, kızgınlık, kızgınlık suçlu su ve gebelikte, Ankara keçilerinde, bu alanda bir çalışma yapılması a- maçlanmıştır. Kanda RIA ile progesteron tayini, keçilerde ovaryum aktivitesi- ni gösteren iyi bir parametredir. östrus sırasında ortalama 0.45 ng/ml progesteron elde edildi. Bunu izleyen luteal evrede progesteron düzeyi yavaş yavaş 3.45 ng/ml 'e çıktı. -3. güne kadar yüksek düzeyde kalmaya devam etti. Bundan sonra hızla 0.4 ng/ml 'e düştü. Gebelik tayini, doğumla doğrulandı. 1.5 ng/ml progesteron ve daha yukarısı (21. günde) gebelik tayininde elde edildi. RIA ile progesteron tayinlerinin keçi serumunda geçerliliğinin kontrolunda deney özgüllüğü, duyarlılığı, doğruluğu ve presisyonu gibi çeşitli sistemler denendi ve deney sistemi geçerli kılındı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A high reproductive rate is of great importance in the mohair (Angora) industry. From the economical standpoint of mohair production and quality it is important and advantagenous to have a high proportion of young animals in the flock. Hi is possibility depends largely on a high degree of fertility and large numbers of young animals to replace the older ones, anually. So far no studies concerning reproductive efficiency of the Angora goat, out of observing the sexual behaviours in the presence of teaser bucks in the breeding season, have been done in Turkey. This study was undertaken to provide information on this area, that is diagnosis of cyclicity, confirmation of oestrus so that mating timing, and confirmation of return or non-return (pregnancy diagnosis) by using progesterone assay in peripheral blood, as well as observing the sexual behaviours of the goats. Progesterone in blood plasma by radioimmunoassay (RIA) is a reliable and convenient means of monitoring ovarian activity and reproductive cycle in doe. 2he mean progesterone value of 0.45 ng/ml was obtained during oestrus. During the subsequent luteal phase the progesterone concentration increased progressively to 3.45 ng/ml, and remained at a high level until day -3 of the typical oestrus cycle. Thereafter the progesterone value fell down rapidly to 0.4 ng on day oestrus. Pregnancy diagnosis based on the levels of progesterone in serum confirmed by kidding. 1.5 ng/ml or more progesterone was used as an indi cation of pregnancy (within 21 day). 2fce accuracy of pregnancy by pro gesterone assay was 100 %.82 Jttı order to validate progesterone assay for reliability by RIA in goat serum, sensitivity, specificity, accuracy and precision of the assay were studied, md the assay system was controlled.