Ankara keçilerinde serum vitamin A ve beta karotin ile çinko ilişkisi ve değerler üzerine mevsimlerin etkisi
The Relations amongst serum vitamin A, beta-carotene and zinc levels and seasonal effects on these parameters
- Tez No: 80236
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ALTINTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
33 VII: ÖZET Bu çalışmada, Lalahan Hayvancılık Araştırma Enstitüsü'nde yetiştirilen Ankara Keçilerinde serum çinko düzeyleri ile Vitamin A ve (3-karotin seviyelerinin gerek fizyolojik ve gerekse mevsimsel olarak muhtemel değişikliklerinin karşılıklı ilişki içerisinde incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, 30 adet sağlıklı ve iki yaşlı erkek Ankara keçileri kullanılmış hayvanlardan 4 mevsimi kapsayacak şekilde toplam dört kez kan alınmıştır. Kış mevsimine ait 30 serum örneği işlenmiş, fakat ilkbahar, yaz ve sonbahar mevsimlerini temsilen işletmeler arası transfer nedeniyle 26'şar hayvandan kan örneği alınabilmiş ve serum örneklerinde Vitamin A ve 3-karotin UV-spektrofotometrik, çinko düzeyleri ise atomik absorpsiyon spektrofotometrik yöntem ile tayin edilmiştir. Serum (3-karotin düzeyinin en yüksek değerine yaz mevsiminde ( 6.63 ± 0.76 ng/dl ), en düşük değerine kış mevsiminde ( 1.17 ± 0.36 (xg/dl ); serum retinol düzeyinin en yüksek değerine ilkbahar mevsiminde ( 27.05 ± 2.50 ng/dl ), en düşük değerine kış mevsiminde ( 13.44 ± 1.09 ng/dl ); serum çinko düzeyinin en yüksek değerine kış mevsiminde ( 89.08 ± 1.06 jıg/dl ), en düşük değerine ise ilkbahar mevsiminde ( 63.75 ± 3.59 ^g/dl ) rastlanmıştır. Serum retinol ve çinko değerleri arasında istatistik önemli bir ilişki bulunamamıştır. Ancak mevsimler dikkate alındığında istatistik önemli olmamakla birlikte retinol ve çinko değerleri arasında kış mevsimi için pozitif, diğer mevsimler için negatif bir ilişki hesaplanmıştır. Sonuç olarak, retinol, (3-karotin ve çinko değerlerinin mevsime göre değişebileceği ve hayvanların özellikle kış mevsiminde Vitamin A, ilkbaharda ise çinko yönünden takviye edilmeleri gerektiği kanısına varılmıştır. Anahtar kelimeler : Ankara Keçisi, Vitamin A, (3-karotin, Çinko, Mevsim
Özet (Çeviri)
34 VIII. SUMMARY THE RELATIONS AMONGST SERUM VITAMIN A, p-CAROTENE AND ZINC LEVELS AND SEASONAL EFFECTS ON THESE PARAMETERS The aim of this study was to investigate the relations of the serum zinc levels and the vitamin A and |3-carotene concentrations depend on physiological conditions and seasonal effects in Angora Goats raised in Lalahan Livestock Research Institute Thirty healthy and 2-year old Angora Goats were used in this study. Blood samples were collected four times through the year to cover the whole seasons. Vitamin A, p-carotene and zinc levels of serum samples were measured in 30 samples in winter and in 26 samples in spring, summer and autumn using Atomic Absorption Spectrophotometric method. The highest serum (3-carotene levels ( 6.63 + 0.76|ug/dl ) were found to be in the summer samples and the lowest levels ( 1.17 ± 0.36)ig/dl ) were found to be in winter. However, the highest serum retinol levels (27.05 ± 2.50(j.g/dl ) were found to be in spring, the lowest levels ( 1 3.44 ± 1.09fig/dl ) were found to be in winter. Finally, the highest serum zinc levels ( 89.08 ± 1.06 ^/dl ) were found to be in winter and the lowest levels ( 63.75 ± 3.59 jLtg/dl ) were found to be in spring samples. The relationship between serum retinol and zinc levels was not important statistically. Nevertheless, taking seasons into consideration, the correlation between retinol and zinc levels were found as positive in winter and negative in other seasons although statistically were not important. It could be concluded that serum retinol, p-carotene and zinc levels may change in accordance with the season and animals should be supplemented with vitamin A in winter and with zinc in spring. Key Words : Angora Goat, Vitamin A, p-carotene, Zinc, Season.