Ceyhan ovası topraklarının hidrolojik özellikleri üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 174088
  2. Yazar: BÜLENT TUNÇGÖĞÜS
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞEFİK YEŞİLSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
- VII - Ceyhan Ovası Topraklarının Hidrolik özellikleri Üzerinde Bir Araştırma Ceyhan Ovasında yaygın olarak bulunan on toprak serisinden alınan örneklerde serilere ilişkin fiziksel kimyasal toprak özellikleri, ayrıca bozulmuş ve bozulmamış toprak örneklerinde topraksu karakteristikleri ve doymamış hidrolik iletkenlik değerleri saptanmıştır. Araştırmaya konu olan seriler, ovanın toplam alanının %70'ini kapsa maktadır. Doymamış hidrolik iletkenlik değerleri, bozulma mış ve bozulmuş örneklerden elde edilen topraksu karakte ristikleri kullanılarak, Millington ve Jjuirk yöntemiyle elde edilmiştir. Hidrolik İletkenlik hesaplamalarında,“Kuapprox”bilgisayar program kullanılmıştır. Sözkonusu program, pF-Pv noktalarının hesaplanan yaklaşık değerle rini kullanarak doymamış hidrolik iletkenliği, su içeriği (Pv) nin bir işlevi olarak Millington ve Quirk yöntemiyle hesaplamıştır. Bu değerlerin su içeriğine bağlı olarak, su içeriğinin azalmasıyla exponensiyel olarak azaldığı görülmüştür. Araştırmaya giren seriler sözkonusu özellikler açısından benzer davranışlar gösterdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
- VIII - ABSTRACT A Study on the Hydraulic Properties of the Soils of Ceyhan Plain Physical and Chemical properties of the soil samples, taken from ten most widely distributed soil series of Ceyhan plain, were determined. Soil water characteristics and hydraulic conductivities of the distrurbad and undisturbed samples were also determined. The series choosen for the research covers almost %70 of the total area of the plain. Unsaturated hydraulic conductivity values were calculated from the soil water characteristics, using the Millington and Quirk method. Hydraulic conductivity determinations were made using“Kuapprox”computer program in which soil water charac teristic values (pF us Pv) were utilized. It was observed that the hydraulic conductivity valııes were exponentially decreasing as the water content was decreased. The soil series under investigation displayed similar behavior in the above mentioned properties.