Üreaz tutuklanmış polimer jellerin hazırlanması ve performanslarının saptanması
  1. Tez No: 174092
  2. Yazar: EMİN ARCA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERHAN PİŞKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1983
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
XV ÖZET Bu çalışmada polimer jel partiküllerinden oluşan ye ni bir enzim tutuklama sistemi geliştirilmesi amaçlanmıştır, Başlangıç maddesi olarak metilmetaakrilat (MMA), Akrilik asit (AA) ve Polietilenglikol (PEG 1000) den oluşan bir karışım kullanılmıştır, örnek enzim olarak üreaz seçilmiştir, Polimer jel partikülleri üreaz içeren karışımların süper soğutulmuş petrol eteri içerisine damlatılması ile elde edilmiştir, Poli* merleştirme ve çapraz bağlama ise y radyasyonu ile sağlanmış tır. Hazırlama işleminin son basamağında çapraz bağlanmayan PEG molekülleri suda çözülerek uzaklaştırılmış ve böylece gö zenekli bir jel yapısına ulaşılmıştır. Değişik karışım oranlarında ve değişik doz sürelerin de çalışılarak hazırlanan tutuklanmış enzim sistemlerinin per formansları, serbest üreaz ile karşılaştırmalı olarak, ince lenmiştir. Bu amaçla, sistemlerin aktiviteleri, enzim sızdır maları, enzim tutuklama kapasiteleri ve iki farklı sıcaklıkta (4°C ve 20°C) kararlılıkları bulunmuştur. Sonuç olarak, başlangıç maddeleri oranı MMA = 40/AA = 40/PEG = 20, olan karışımla, 15 saat radyasyon 6 0 doz süresi ile ( Co, y kaynağı kullanılarak, 0.15 MRad/saat) hazırlanan sistemin, aktivite ve sızdırma yönünden en uygun sistem olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY The aim of this study is to developed a new enzyme immobilization system which constist of polymer gel particles. A mixture of methy metacrylate (MMA), Acrylic acid (AA) and polyethyleneglycol were used. Polymer gel particles were obtained by dropping the mixture of MMA + AA + PEG + urease into super cooled petroleum ether followed by y radiation. The non crosslinked PEG molecules were dissolved in water in order to achive a porous gel structure, The performance of immobilized enzyme systems which were prepared by changing the ratio of ingredients and the radiation dose, were analysed, The enzyme activities, enzyme leakage, immobilization capacity and stability (at 4 C and 20 C) of these systems were obtained. As a result, it was concluded that system which was obtained by using 40 parts of MMA, 40 parts of AA and 20 parts of PEG, and 15 hours radiation period (dose rate of Co, y source is 0,15 MRad/hr) is suitable support system for enzyme immobilization.