Doğu Anadolu medyasının genel görünümü (Erzurum, Elazığ ve Van örneğinde)
Genaral profile of Eastern Anatolian media (Example of Erzurum, Elazığ and Van)
- Tez No: 117685
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA TOKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Gazetecilik, Economics, Journalism
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu çalışmada, Doğu Anadolu medyası, Erzurum, Elazığ ve Van örneğinde, teknoloji-mülkiyet yapısı, çalışanları, ücret politikaları, haber üretim süreci gibi etmenlerle incelenmiştir. Özellikle tekelleşme sonucunda İstanbul kaynaklı medyanın amacından saptırılmasıyla ön plana çıkan yerel medyanın, kendisine düşen görevi yerine getirmesi beklenirken, bir çoğu küçük matbaa kuruluşlarından ibaret, gazetecilik kurumu örgütlenmesinin çok gerisinde kalan, yaşamlarını sürdürebilmek için ilanlara ve devlet sübvansiyonuna ihtiyaç duyan güçsüz taşra basınının bu önemli işlevi ne derece yerine getirebildiğini incelemek de bu araştırmanın amaçları arasındadır. Çalışmanın sonunda ise, İstanbul kaynaklı medyada yaşanan tekelleşmelerin yerel medyada da görüldüğü, bir tarafta teknoloji sorunu ve sermaye kıtlığı ile mücadele eden yerel medya kuruluşlarının yanında diğer tarata sermaye ile beslenen, oldukça üstün teknoloji ile donatılan yerel medya kuruluşlarının varlığı vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the media of East Anatolia, in the examples of Erzurum, Elazığ and Van, is examined according to the factors such as its technology- ownership structure, employees, wage policies and news production process. The study also aims to investigate to what extent the local media which has come to he fore because of the Istanbul-based media's getting away from its purpose specially as a result of monopoly and the weak country press,while expected to do its own part of the work, most of which is made up of small printing houses, which is far behind the organization of journalistic institution and which is in need of advertisements and government subvention to survive perform this important function. At the end of this study, it is emphasized that the monopolies which are experienced in the Istanbul-based media are also seen in the local media and while some local media organizations struggle the problem of technology and the shortage of capital, other local media organizations are fed capital and equipped with high technology.