Farklı seviyelerde kesif yemler kışlatılan ve merada tutulan esmer ırkı düvelerde canlı ağırlık artışları
  1. Tez No: 17427
  2. Yazar: KERİM ALİ ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NACİ TÜZEMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Bu araştırma, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde yetiştirilen farklı seviyelerde kesif yemle beslenerek kışlatılan ve kışlatma sonrasında merada tutulan Esmer düvelerin canlı ağırlık artışlarının karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Deneme hayvanları altışar başlık dört gruba ayrılmıştır. Deneme başlangıcı ortalama canlı ağırlıkları I., II., III. ve IV. gruplarda sırasıyla 166.9 ± 15.62 kg., 171 ± 13.73 kg., 167.8 ± 13.98 kg ve 167.8 ± 18.13 kg'dır. Deneme başlangıcı canlı ağırlıklar bakımından gruplar arasında istatistiki olarak önemli seviyede farklılık yoktur. Kışlatma dönemi 154 gün olmuştur. Bu dönemde hayvanların bakım ve beslenmeleri kapalı ahırda yapılmıştır. Kışlatma boyunca her hayvana günlük eşit miktarda 4.700 kg. kuru çayır otuna ilaveten farklı seviyelerde kesif yem verilmiştir. I. gruptaki hayvanlara hiç kesif yem verilmemiştir. II., III. ve IV. gruplardaki her hayvana günde sırasıyla 0.200 kg., 0.400 kg. ve 0.600 kg kesif yem verilmiştir. Bu dönem sonunda hayvanların ulaştıkları ortalama canlı ağırlıklar I., II., III. ve IV. gruplarda sırasıyla 203.5 ± 16.90 kg, 212.67 ± 10.15 kg., 213.8 ± 13.64 kg. ve 224.8 ± 21.07 kg. olmuştur. Kışlatma döneminde hayvanların ortalama canlı ağırlık artışları I. grupta 36.6 ± 3.58 kg., II. grupta 41.16 ± 4.72 kg., III. grupta 46 ± 2.75 kg ve İv. grupta 57 ± 3.39 kg. olmuştur. I. grup en az ortalama ağırlık artışına, 4. grup ise en yüksek ortalama ağırlık artışına sahip olmuştur. Ortalama canlı ağırlık artışı bakımından gruplar arasındaki farklılık istatistiki olarak çok önemli bulunmuştur (P0.05).
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY This study was carried out at the Research from of Agricultural Faculty. Atatürk University., in Erzurum. The purpose of the research work is to compore the live weight gains of Brown Swiss Heifers that have been fed with different levels of concantrates for the winter period. Heifers were grazed on pasture after the winter period. Experimental animals were diveded into four groups of six animals in each. At the begining of the experiment. The live weights for groups (I., II., III., IV) vere 166.9 ± 15.62 kg., 171 ± 13.73 kg., 167.8 ± 13.98 kg., 167.8 ± 18.13 kg respectively. No Significant differences were calculated among the groups in respect of live weights. The wintering period. Lasted 154 days. In this period animals were maintained in the closed sheds. Each group was fed with the same amount of hay 4.700 kg. but with different levels of consantrates during the wintering period. The daily consantared feed for the winter period for the groups were as fallows; I. group 0.00 kg., II. group 0.200 kg., III. group 0.400 kg. and IV. group 0.600 kg. At the end of this period the avarege live weights of groups (I., II., III., IV.) were found as 203.5 ± 16.90 kg. 212.67 ± 10.15 kg., 213.8 ± 13.64 kg., 224.8 ± 21.07 kg. respectively. The avarage live weight gains in the groups in winter period were as fallows, group I: 36.6 ± 3.58 kg., group II: 41.16 ± 4.72 kg., group III: 46 ± 2.78 kg. and group IV. 57 ± 3.39 kg. The lowest and highst live weight was found at group I. and group IV. respectively.