Etlik piliç yemlerine balık unu yerine un kurdu (Tenebrıo molıtor L.) ilavesinin performans, besin madde sindirilebilirliği ve et kalitesi üzerine etkileri
Effects of adding mealworm (Tenebrio molitor L.) as a replacement for fish meal to broiler diet on performance, nutrient digestibility and meat quality
- Tez No: 820264
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÖNDER ÜSTÜNDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Zooloji, Agriculture, Zoology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışmada etlik piliç yemlerine balık unu yerine farklı seviyelerde un kurdu ilave edilmesinin etlik piliçler üzerine olan etkileri incelenmiştir. Materyal ve Yöntem: Çalışmada hayvan materyali olarak bir günlük yaşta 100 adet Ross 308 ırkı erkek etlik civciv kullanılmıştır. Civcivler her birinde 20 hayvan bulunan 5 gruba ayrılarak bireysel metabolizma kafeslerinde barındırılmışlardır. Çalışmada kontrol grubu ve balık ununun %25, %50, %75, %100 oranlarında un kurdu unu (UKU) ile ikame edildiği deneme grupları için başlangıç ve bitirme yemleri hazırlanmıştır. Hayvanlara 0-21. günlerde başlangıç yemi, 22-35. günlerde bitirme yemi tükettirilmiştir. Çalışma 35 gün sürmüştür. Denemenin başlangıcında ve haftalık olarak yapılan tartımlarla; canlı ağırlık, yem tüketimi, canlı ağırlık artışı ve yemden yararlanma oranı hesaplanmıştır. Bulgular: Çalışma sonucunda balık ununun %25'ten fazla oranda un kurdu ile ikame edilmesinin; canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yemden yararlanma oranını, kesim ve karkas ağırlığı verilerini olumsuz etkilediği görülmüştür. Besin madde sindirilebilirliği parametrelerinden sindirilebilir kuru madde (SKM), sindirilebilir organik madde (SOM) ve sindirilebilir ham yağ (SHY) oranları, balık ununun %25'ten fazla un kurdu ile ikame edilmesiyle istatistiksel olarak önemli düzeyde azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The effects of feeds containing different levels of mealworm instead of fish meal as a protein source on broiler chick were investigated. Material and Methods: In this study 100 one day old Ross 308 male broiler chicks were used. Chicks were divided into 5 groups of 20 animals each and housed in individual metabolism cages. In this study starter and finisher diets were prepared for the control and treatment groups in which fish meal was substituted with mealworm meal (UKU) at 25%, 50%, 75%, and 100%. The animals were fed starter feed on days 0-21 and finisher feed on days 22-35. The study lasted for 35 days. At the beginning of the experiment and weekly terms weighings; live weight, feed consumption, live weight gain and feed conversion ratio were calculated. Results: As a result of the study, the replacing fish meal more than 25% mealworm were found to be adversely affecting the body weight, live weight gain, feed consumption, feed conversion rate, carcass weight data. Dry matter digestion (DMD), organic matter digestion (OMD) and crude fat digestion (CFD), which are among the nutrient digestibility parameters, were also statistically significantly decreased by replacing more than 25% of fish meal with mealworms.