Farklı seviyelerde kesif yemle beslenen esmer ve siyah alaca buzağıların büyüme ve gelişme özellikleri
Growth and developmental characteristics of brown swiss and holstein friesian calves fed concentrate at different levels
- Tez No: 96439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE YANAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu araştırmada 53 Esmer ve 41 Siyah Alaca buzağı doğum ağırlıklarının % 8'i oranında sütle beslenerek 35 günde sütten kesilmiştir. Bu buzağılar dört ayn kesif yem grubuna dağıtılarak, sırasıyla 2.0, 2.5, 3.0 kg ve ad libitum seviyelerde kesif yem verilmiş ve ad libitum kuru çayır otu ile beslenmiştir. Esmer ve Siyah Alaca buzağılarda dördüncü ay ağırhklan 92.0811.70 ve 90.51±1.93 kg, altına ay ağırlıkları 13 1.39±2.37 ve 129. 12±2.69 kg olarak tespit edilmiştir. Erkek ve dişi buzağılarda dördüncü ay ağırhklan sırasıyla 95.28±1.86 ve 87.31±1.77 kg, altına ay ağırhklan 135.20±2.60 ve 125.3212.47 kg olarak belirlenmiştir. İki, 2.5, 3.0 kg ve ad libitum seviyelerde kesif yem verilen buzağılarda dördüncü ay ağırhklan 84.61±2.565 93.17±2.59, 90.25±2.53 ve 97.16±2.59 kg, altına ay ağırhklan 113.85±3.57, 129.26i3.62, 129.55±3.54 ve 148.37±3.62 kg olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
u SUMMARY In this research 53 Brown Swiss and 41 Holstein Friesian calves were fed milk calculated as % 8 of the birth weights of carves and weaned at 35 days. The calves distributing in four concentrate groups were given the concentrate at levels of 2.0, 2.5, 3.0 kg and ad libitum and ad libitum dry hay. Four and six month weights of Brown Swiss and Holstein Friesian calves were determined as 92.0811.70, 90.51±1.93 kg and 13 1.39±2.37, 129. 12±2.69 kg respectively. In male and female calves, four and six month weights were determined as 95.28±1.86, 87.31±1.77 kg and 135.20±2.60, 125.32±2.47 kg respectively. Four and six months weights in calves given concentrate at the levels of 2.0, 2.5, 3.0 kg and ad libitum were calculated as 84.61±2.56, 93.17±2.59, 90.25±2.53, 97.16±2.59 kg and 113.85±3.57, 129.2613.62, 129.55±3.54, 148.37±3.62 kg respectively.