Pasinler manyezitinin klor gazı ile doyurulmuş suda çözünme kinetiğinin incelenmesi
- Tez No: 17430
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SABRİ ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Manyezitten magnezyum bileşikleri üretimi dikkate alınarak, klor gazı ile doyurulmuş sulu ortamda manyezitin çözündürülmesi ve çözünme kinetiği incelenmiştir. Yapılan denemelerde, gaz akış hızı, karıştırma hızı, katı/sıvı oranı, tane iriliği ve sıcaklık parametre olarak seçilmiştir. Gaz akış hızı ve karıştırma hızının artması ile reaksiyon hızı belirli bir noktaya kadar artmış, daha sonra bu parametre değerlerinin artırılmasından hemen hemen etkilenmemiştir. Katı/sıvı oranı ile tane iriliğinin küçülmesi ve reaksiyon sıcaklığının artmasıyla reaksiyon hızı artmıştır. Sonuç olarak, katalitik olmayan heterojen akışkan-katı reaksiyon modellerinden küçülen çekirdek modeli kullanılarak, çözünme hızının yüzeydeki kimyasal reaksiyonla kontrol edildiği bulunmuştur. Kinetik veriler kullanılarak reaksiyona ait aktivasyon enerjisi 52,37 kj.mol-1 ve Arrhenius sabiti 3,67 x 105 cm.s-1 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY To produce magnesium compounds from megnesite, the dissolution and dissolution kinetic of magnesite in chlorine - saturated water was investigated. We have choosen as parameters; gas flow rate, stirring speed, solid / liquid ratio, particle size and reaction temperature. The reaction rate increased up to a certain value as gas flow rate and stirring speed was increased. We reached a point where the reaction rate remained nearly constant. The reaction rate increased by decreasing of solid / liquid ratio and particle size and with increasing of reaction temparature. As a result, using of shrinking core model of non-catalytic heterogen fluid-solid reactions, it was found that dissolution rate is controlled by chemical reaction on the surface. Finally, we calculated using kinetic data the Activation Energy (52,37 kj.mol“1) and Arrhenius Constant (32,67.10s cm.s”1) of reaction.