Son 2,5 yılda tüberküloz menenjitli hastalarda değişik tüberkülostatikler ile alınan sonuçlar
- Tez No: 174430
- Danışmanlar: DR. HİKMET ERGENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 1981
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
-!J37 - ÖZET: : Şişli Etfal Hastahanesi, Çocuk Enfeksiyon servisinde son 2,5 yıl içinde Tbe menenjit tanısı ile yatan 176 olgu değişik, te davi kombinasyonla riyla tedavi edilmiştir,. ' ' '?' En iyi sonullar 4 İti tedavi kombinasyonu ile î(Nydrazil -^tfifam- picin - Tube rol - Streptomycin), alınmıştır. ($14,2) Mortal oranına hastaların hastahaneye kabulündeki yaş grubu ve ha döneminin önemli rol oynadığı kânısmdavıfc. ite stall k Rifampicin grubu kombinasyonlarda karaciğer fonksivon testlerin di^, transaminazlarsiaa az bir yükselme görülüyor sa da değerler büyük bir önem taşımamaktadır, Hifampicin tedaviden j kesildikten sonra bu değerler normale dönmektedir» ' SUMMARY liuring the last 2,5 years at Şişli Etfal Hospital Child infection section, 176 cases of tuberculous meningitis have been treated by various drug combinations. Best results are obtained with the combination of four (nydrazid- rifampicin-Tuberol-Streptomyrpin) drugs. Age groups and the, stage öf the disease at time of addmission are thouht to be inportant in regards of (14,2$) mortality rate, Althogh a slight increase is oberved in liver transaminase levels, using rifampicin kombi na t ions, this is not significant, TransamincLz. levels returned to normal when rifampicin is. discont irıed, i,/.
Özet (Çeviri)