KÜMAŞ tesisinin -4 mm boyutunun flotasyonla zenginleştirilmesi
  1. Tez No: 6482
  2. Yazar: FERİHAN KULA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
XV ÖZET Bu çalışmada, sinter manyezit üreten KUMAŞ tesislerinin artık olarak bıraktıkları -4 mm boyutunun, flotasyonla zen ginleştirme olanakları araştırılmıştır. Kumaş -4 mm artığının % 40.83 MgO içerdiği görülmüştür. Örneğin, başlıca bileşenlerini, demiroksitler ve serpantin ler oluşturmaktadır. Cevher; kırma, öğütme ve sınıflandırma ile flotasyonla zenginleştirme yapılabilecek boyuta indirilmiştir. Daha sonra flotasyonla zenginleştirme yöntemi uygulanmıştır. Katyonik toplayıcılarla (aminlerle) silikatların yüzdü rülüp, manyezit konsantresi eldesinden yani, ters flotasyon deneylerinden olumlu sonuç alınamamıştır. Bu nedenle uygun bastırıcı karışımları kullanılarak anyonik toplayıcılarla (yağ asitleri ile) manyezit yüzdürülmüştür. Bu deneylerden % 96 verimle, % 44.5 MgO içeren konsantre elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to beneficiate magnesite by froth flotation method from min. 4 mm tailings produced in KUMAŞ concentrator. Before the application of froth flotation method, the sample was comminuted utilising closed circuit rod mill -0.212 mm screen. Flotation of silicates with cationic collectors did not result in acceptable magnesite concentrates. Direct flotation of magnesite showed that it was possible to produce concentrates containing 44.5 % MgO with 96 % of recovery.