Rhizobium aşılaması ve farklı dozlarda azotla gübrelemenin adi fiğ (Vicia sativa L.)'de verim ve bazı bitkisel özelliklere etkileri üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 17455
  2. Yazar: MUSTAFA TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Bu çalışma Erzurum'da, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nin sulanabilen alanlarında yapılmıştır. Denemede adi fiğ Ç/icia sativaL.) bitkisine (Rhizobüım leguminosarum) ve 5 farklı azot dozu (0, 1.5, 3.0, 4.5 ve 6.0 kg/da) uygulanmıştır. Bölünmüş parseller deneme desenine göre kurulan denemede bakteri aşılaması ana parsellere, azot dozları ise alt parsellere gelecek şekilde düzenlenmiştir. Bakteri ve azot dozlarının etkileri bitkinin verim ve bazı bitkisel özellikleri incelenerek belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmiştir. 1. Bakteri aşılaması adi fiğin ot veriminde önemli bir artış yapmamıştır. Aşılama ile ot verimi 377.8 kg/da'dan 386.9 kg/da'a çıkmıştır. Azot dozları içinde en düşük verim (365.8 kg/da) azot verilmeyen parsellerde, en yüksek verim (396.2 kg/da) ise dekara 3.0 kgN dozunda belirlenmiştir. Ancak denemede belirlenen en yüksek ot verimi (424.9 kg/da) aşılanan ve dekara 3 kg azot uygulanan işlemlerden alınmıştır. 2. Ham protein oranına aşılama çok önemli etki yapmış ve aşılamayla ham protein oram % 20.48'den % 25.17'ye yükselmiştir. Azot uygulaması ise ham protein oranına önemli etki yapmamıştır. Azot dozları içinde en yüksek ham protein oranı (% 23.80) 4.5 kgN/da dozunda alınmıştır. Aşılama x azot interaksiyonu ham protein oranına çok önemli etki yapmıştır.Denemede en yüksek ham protein oranı (% 26.66) bakteri + 3.0 kgN/da muamelesinde tespit edilmiştir. 3. Rhizobium uygulaması ham protein verimine önemli etki yaparak verimi 77.2 kg/da'dan 97.3 kg/da'a çıkarmıştır. Azot dozları içinde en yüksek ham protein verimi (93.7 kg/da) 4.5 kgN/da dozunda bulunmuştur. Araştırmada en yüksek ham protein verimi (1 13.4 kg/da) aşılanan ve dekara 3.0 kg azot verilen parsellerden alınmıştır. 4. Adi fiğin bitki boyuna, bakteri uygulaması olumlu etki yaparak 41.7 cm'den 46.7 cm'ye yükseltmiştir. Azotla gübreleme de bitki boyunu önemli derecede artırmıştır. En düşük bitki boyu (40.2 cm) azotsuz, en yüksek (46.7 cm) ise 4.5 kg/da azotla gübrelenen bitkilerde ölçülmüştür. 5. Adi fiğde bitki başına düşen dal sayısı bakteri ve azot uygulamalarından etkilenmemiştir. Ancak en az dal sayısı (2.9) aşılanmayan ve gübrelenmeyen, en fazla dalsayısı (4.0) ise aşılanan ve dekara 1.5 kg azot tatbik edilen bitkilerde sayılmıştır. 6. Bitki başına düşen etkili nodul sayısını aşılama önemli derecede artırmıştır (18.8'den 20.9'a). Benzer şekilde azot uygulaması da etkili nodul sayışım önemli şekilde değiştirmiştir. En fazla etkili nodul (22.1) 3.0 kg/da azot verilen bitkilerde elde edilirken, en düşük nodul sayısı (17.9) 6.0 kg/da azot uygulanan bitkilerde görülmüştür. Denemede en yüksek etkili nodul sayısı (24.4) aşılanan ve 3.0 kg/da azotla gübrelenen bitkilerde bulunmuştur. 7. Nodul uzunluğu bakımından aşılamanın tesiri önemli olmamıştır. Fakat azotla gübreleme etkili nodul uzunluğu önemli derecede artırmıştır. Azot dozları içinde en büyük nodul (2.43 mm) 1.5 kgN/da dozunda tespit edilmiştir. 8. Rhizobium uygulaması ve azotla gübreleme adi fiğin tohum veriminde önemli bir artış yapmamıştır. Denemede tespit edilen en yüksek tohum verimi (215.4 kg/da) aşılanmayan ve dekara 1.5 kg azot uygulanan parsellerde belirlenmiştir. 9. Bakteri aşılaması adi fiğin sap verimini 549.8 kg/da'dan 581.4 kg/da'a çıkarmasına rağmen önemsiz olmuştur. Azotun sap verimine etkisi ise önemli bulunmuştur. Azot verilmeyen parsellerde en düşük (514.8 kg/da) sap verimi belirlenirken, en yüksek verim (61 1.5 kg/da) 3.0 kgN/da dozundan alınmıştır. Araştırmada aşılanan ve dekara 3.0 kg azot verilen parsellerden en yüksek sap verimi (628.9 kg/da) alınmıştır. 10. Bakteri ve azotlu gübre uygulamaları adi fiğ bitkilerinde çiçeklenmeye kadar geçen süreyi uzatmıştır. Bu süre aşılama ile 65.5 günden 67.0 güne, azot uygulamasıyla ise 65.5 günden 67.3 güne çıkmıştır. Her iki faktörün etkiside önemli bulunmuştur. 1 1. Rhizobium ve azot uygulamaları bitki başına düşen bakla sayısına önemli bir etki yapmamışlardır. Ancak bunların interaksiyonu önemli olmuştur. En yüksek bakla sayısı (25.6) aşısız ve 3.0 kg/da azot uygulanan bitkilerde sayılmıştır. 12. Adi fiğ bitkilerinde bakladaki tane sayısı üzerine yapılan her iki uygulamanın etkisi de önemsiz olmuştur. Bu sonuçlara göre Erzurum ve benzer ekolojilerde adi fiğ bitkisinden en yüksek ham protein oram, ham protein verimi, kuru ot ve sap verimi ile en yüksek bitki başına düşenIII etkili nodul sayısı elde etmek için bitkiler aşılanmalı ve dakara 3.0 kg azot uygulanmalıdır. En yüksek tohum verimi için aşılama yapılmaksızın dekara sadece 1.5 kg azot uygulanması yeterli olmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This research was carried out in irrigated area of the University of Atatürk College of Agriculture, Erzurum, in 1990. Five different N concentrations with or without Rhizobium treated to common vetch {Vicia sativa L.) Split-plot design was used, and inoculation of Rhizobium and N concentrations were randomized in main and sub plots, respectively. The effect of Rhizobium inoculation and N concentrations on plant growth and yield determined. The following results were obtained. 1. No significant effect of Rhizobium inoculation on hay yield of common vetch occured. Inoculation of Rhizobium increased the hay yield from 377.8 kg/da to 386.9 kg/da. The lowest (365.8 kg/da) and the highest (396.2 kg/da) hay yield determined in 0.0 and 3.0 kgN used per decar respectively. On the other hand the highest (424.9 kg/da) hay yield obtained with the combination of Rhizobium inoculation and 3.0 kgN treatment. 2. Inoculation of Rhizobium significantly influenced cured protein content by increasing from 20.48 % to 25.17 %. Wheraes no significant effect of N treatments. The highest cured protein content (23.80 %) occured at 4.5 kgN/da treatment. Interaction of inoculation x N concentrations was significant and the highest crude protein content (26.66 %) obtained in the plots inoculated with Rhizobium and fertilized with 3.0 kgN/da. 3. Inoculation of Rhizobium increased the yield of crude protein from 77.2 kg/da to 97.3 kg/da. The highest yield of crude protein (93.7 kg/da) among N treatments obtained of 4.5 kgN/da fertilization. When both Rhizobium inoculation and N fertilization considered, the highest crude protein yield (1 13.4 kg/da) occured in plots inoculated with Rhizobium and fertilized with 3.0 kgN per decar. 4. Inoculation of Rhizobium increased the lenght of plants from 41.7 cm to 46.7 cm, N - fertilization also increased the lenght of plants, the lowest plant lenght (40.2 cm) and the highest plants lenght (46.7 cm) determined in no nitrogen and 4.5 kgN per decar treatments, respectively.5. There was no significant effect of inoculation with Rhizobium and N-fertilization on number of branches. The lowest no of branches (2.9) determined in was not inoculated plots, whereas the highest no of branches (4.0) in inoculated with Rhizobium and fertilized with 1.5 kgN per decar. 6. Inoculation with Rhizobium increased no of effective nodule from 18.8 to 20.9. N - fertilization increased no of effective nodule too. But it was highest (22.1) with 3.0 kgN/da whereas it was lowest (17.9) with 6.0 kgN/da. When both inoculation with Rhizobium and N - fertilization considered it was highest (24.4) at inoculated and fertilized with 3.0 kgN per decar. 7. There was not significant effect of inoculation with Rhizobium on the lenght of effective nodule, but N - fertilization significantly increased. It was the highest (2.43 mm) at 1.5 kg N - fertilization. 8. No significant influence of both Rhizobium inoculation and N - fertilization on seed yield of common vetch occured. The highest seed yield as 215.4 kg per decar obtained in those plots not inoculated and 1.5 kg N per decar used. 9. Although Rhizobium inoculation increased the stem yield from 549.8 kg/da to 581.4 kg/da, it was not significantly important But the effect of N - fertilization on stem yield was significant. The lowest stem yield (514.8 kg/da) obtained in those plots which not N-fertilized whereas the highest stem yield (611.5 kg/da) occured in 3.0 kg N-fertilization used. On the other hand inoculation with 3.0 kg N per decar have given the highest yield of stem (628.9 kg/da). 10. Both inoculation with Rhizobium and fertilization of nitrogen significantly delayed blooming of common vetch. Inoculation with Rhizobium delayed from 65.5 day to 67.0 day; whereas nitrogen fertilization delayed from 65.5 day to 67.3 day. 1 1. No significant influence of both Rhizobium inoculation and N - fertilization on no of pods per plants obtained. But interaction between Rhizobium inoculation and N - fertilization was significant The highest no of pods per plant obtained in not inoculated (25.6) but 3.0 kg N per decar used.VI 12. Both inoculation and N - fertilization treatments did not effect the number of seeds in pods. It can be suggested that common vetch should be inoculated with Rhizobium and should be fertilized with 3.0 kg N per decar in order to get the highest crude protein content, crude protein yield, hay yield and stem yield and the highest no of effective nodule per plant in Erzurum conditions occurding to results of this research. On the other hand only 1.5 kg N - fertilization without Rhizobium inoculation can be suggested to obtain the highest seed yield