Korpulmonalenin erken teşhisinde elektrokardigrafi ve arteryel kan gaz analizlerinin değeri
  1. Tez No: 174564
  2. Yazar: MUSTAFA BÜYÜKBODUK
  3. Danışmanlar: DR. FİKRET PAMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 1983
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
-126- ÖZET Kronik öbstriktif Akciğer Hastalıkları, günümüzde, gelecekte dünya da ve yurdumuzda gittikçe önem kazanmaktadır. Aşırı sigara kuManımı, bü yük sanayi çevrelerinde hava kirliliği ve daha pekçok faktörler, kritik boyutlara ulaşmaktadırlar, yaygın hava yolu enfeksiyonlari hastalığın alevlenmesinde önemli rol oynamaktadırlar» Kronik Öbstriktif Akciğer Hastalıkları î Akciğerlerin vantilasyonunu bozarak, olayı sağ ventrikül yüklenmesine ve 7-8 yıl sonunda da tama men geri dönüşü olmıyan kronik Korpulmonaleye vardıran pulmoner hyper tansiyona neden olmaktadırlar» " Tezimizde,EKG Kronik Öbstriktif Akciğer Hastalıklarının takibinde, Korpulmonale'nin erken teşhisinde ve gerekli uygun tedavinin saptanmasına da güvenilir metod olduğu kanaatine varılmıştır, Belirli merkezlerde pulmoner hypertansiyonun kateterle direkt olarak ölçülüp, derecesi hakkında bilgi öğrenilebilinir, fakat metodun uygulanabilmesi zor ve pahalıdır. ; SUMMARY i Kronik Öbstriktif Pulmonary Diseases emphasized gained now days, will do in our country and all over the world, extreme smoking, inten sive air pollution around large industrial environment, and a number other factors have reached critical sizes and have played an important role in diffuse rebpiratuary tract infections and in the exacerbation of the disease» Kronik Öbstriktif Pulmonary Diseases disturbs ventilation of the lungs, causes right ventricular load with pulmonary hypertantion which produees chronic corepulmonale 7-8 years later. Ae concluded that our thisis is a dependable method in the follow-up of KOSD Kronik Öbstriktif Pulmonary Diseases, in the early diagnosis of orpulmonal®, and in determination of convenient treatment. Pulmonary
Özet (Çeviri)