Kolon yaralanmaları ve cerrahi tedavi yöntemleri
  1. Tez No: 174604
  2. Yazar: BAKİ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ENVER SABUNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1983
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
19T8-1982 yılları arasında lias t "nemiz acil çervişine geti rilen ve kolon yaralanması saptanan 95 vakanın dosyaları ince lendi.. 1- 56 vakada primer onar ısı yöntemi.uygulanmıştı, 4*ü dikiş hattı- sızıntısı olmak üzere 21 vakada komplikasyon gelişen bu gurupta 13 vakanın öldüğü saptandı. Hastanede yatış süreleri ortalama 1? gündü. 2- 5 vakada yaralı, kolon bölümünün eksteriorizasyonu yön- temi uygulanmıştı-. 5 vakanın 3'ünde komplikasyon gelişen bu gu rupta 1 vaka öldü. Yatı? süreleri ortalama 19 gündü. 3~ 7 vakada yaralı kolon bölümünün primer onarımı ve prok- simal kolostömi yöntemi uygulanmıştı, hu vakaların 4' ünde komp likasyon gelişti ve 2 vaka öldü.j-atif süreleri ortalama 16 gündü. 4- 13 vakada rezeksiyon ve intra-peritoneal anastono2 uygu lanmıştır, tu vakaların' 4 'ünde konplika3yon gelişti ve 2 vaka öldü. Yatış sureleri ortalama 15 gündür. 5- 2 vakada rezeksiyon, intraperitoneal anastomoz ve prok- simal dekorapressif kolostömi yapıldı, fcu iki vakada da komplikas yon çıktı ve hastalar geç* dönemde öldüler. Yatış süreleri orta lama 26 gündü. 6- 12 vakada izole seroza def ekti saptandı, Komplikasyon' tespit edilmeyen bu gurupta ölüm yoktu. Yatış sureleri ortalama 9 gündü.
Özet (Çeviri)
The doss iers of 95 patients ««ho were brought to the emergency department of our hospital from 1978 to 1982>because of having colon damages are examined: 1- In 56 cases, primer construction method was appliei.lt is seen that there became complications in 21 cases »four of them were suture line leakage, and 13 of this group died. The avarage period of staying at the hospital was 17 days. 2- In 5 cases exteriorizations method of damaged colon part was applied.lt is seen that in three of them there become compli cations and one of them died. The avarage period of staying at the hospital was 19 days. 3- In 7 cases primer construction of damaged colon part and proximal colostomy method was applied. There became complications in four of them and two of them died. Staying average at the hospital was 16 days. 4- In 13 cases resections and intraperitoneal anastomosis were applied. In four of them complications were seen and two of them died. Staying average at the hospital was 15 days. 5- In 2 cases »resect ion v intraperitoneal anastomosis and proximal decomppressive colostomy were applied. There became complications in both of them and they died, in late period. Staying average at the hospital was 26 days. 6- In 12 cases only eeroza defect was found. No complications and no death was seen in this group. Staying average at the hospital was 9 days.