Distal diafizer humerus cisim kırıklarındaanteriordan uygulanan anatomik kilitliplak uygulamalarımız
Our anatomical locking plate applications in distal diaphyzer humerus body fractures applied from anterior
  1. Tez No: 793437
  2. Yazar: CÜNEYT MAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Humerus cisim kırıkları sık karşılaşılan travmalardır ve tüm kırıkların %1-3'ünü oluştururlar. Bu kırıkların %30'u proksimal, %60'ı orta, %10'u ise distal üçte birlik kısımda yerleşmekte ve cisim kırıkları önemli bir çoğunluğu oluşturmaktadır (1-3). Yapılan epidemiyolojik çalışmalar, yaş dağılımının bimodal olduğunu ortaya koymuş ve ilk olarak yaşamın üçüncü dekatında erkeklerde ve ikinci olarak sekizinci dekatta da kadınlarda sıklıkla görüldüğünü göstermiştir (2,4). İleri yaşlarda gelişen kırıklar daha çok düşmelere bağlı olup, genç yaşlarda ise spor yaralanmaları ve yüksek enerjili travmalar ön plana çıkmaktadır (1-3). Humerus cisim kırıklarının tedavisinde konservatif ve cerrahi birçok tedavi yöntemi uygulanmakta, bu yöntemlerle başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir. Konservatif tedavi yöntemleri arasında U ateli, Hanging cast alçı, uzun kol alçı, Sarmiento breysler, velpeau bandajı ve omuz gövde alçıları bulunurken; cerrahi tedavi yöntemleri arasında ise plak-vida ile tespit, intramedüller çivileme ve eksternal fiksatörle tespit bulunmaktadır (5). Kırığın lokalizasyonu, tipi, eşlik eden yaralanmalar (çoklu travma, nörovasküler hasar), hastanın genel durumu, yaşı, kemik kalitesi, obezite, yandaş hastalıkları, alışkanlıkları ve sosyokültürel düzeyi uygun tedavi yönteminin seçilmesinde etkili olurken aynı zamanda seçilen yöntem tedavi sonucunu da etkiler (1,5). Gerek konservatif tedavinin gerekse cerrahi tedavi yöntemlerinin avantajlı ve dezavantajlı yönlerinin bulunması her iki seçeneğin de uygun olduğu vakalarda ortopedik cerrahın seçim yapmasını zorlaştırmaktadır. Birçok tedavi seçeneği ve başarılı sonuçlar olmasına karşın kaynamama ve sonrasındaki fonksiyonel yetersizlikler halen önemli sorunlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Ekstraartiküler distal humerus kırıklarının tedavisindeki ana hedef dizilimi sağlamak ve erken dirsek hareketlerine başlayabilmek için stabil fiksasyon elde etmektir (6-8). Bu amaçla bir kısım cerrah, cerrahi risklerden kaçınmak için fonksiyonel breyslemeyi tercih ederken birçok cerrah ise breysleme ile bu bölgedeki dizilimin sağlanamadığını dirsek eklem hareketlerinin ancak rijit fiksasyonla korunabileceğini, bu sebeplerle cerrahi tedaviyi önermektedirler (7,9). Bu çalışmanın amacı humerus distal diafizer şaft kırıklarında yeni bir yöntem olarak distalde humerus anterioruna yerleştirilip proksimalde ise humerus lateraline adapte olan anatomik kilitli plakla tespitin sonuçlarını değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Humerus shaft fractures are common traumas and account for 1-3% of all fractures. they form. 30% of these fractures are in the proximal, 60% in the middle, 10% in the distal third. and fractures of the body constitute a significant majority (1-3). Epidemiological studies have revealed that the age distribution is bimodal. and first in males in the third decade of life and secondly in the eighth decade of life. showed that it is frequently seen in women (2,4). Fractures that develop at older ages are more It is mostly due to falls, and at young ages, sports injuries and high-energy traumas come to the fore (1-3). Many conservative and surgical treatments are used in the treatment of humeral shaft fractures. method is applied and successful results can be obtained with these methods. Conservative treatment methods include U splint, Hanging cast plaster, long arm plaster, While there are Sarmiento braces, velpeau bandage and shoulder body casts; surgical treatment Methods include plate-screw fixation, intramedullary nailing and external fixation. fixation with fixator (5). Localization of the fracture, type, accompanying injuries (multiple trauma, neurovascular injury), general condition of the patient, age, bone quality, Obesity, co-morbidities, habits and sociocultural level appropriate treatment While it is effective in choosing the method of treatment, the chosen method also results in the treatment outcome. also affects (1,5). Both conservative treatment and surgical treatment methods having advantages and disadvantages, both options are suitable. cases make it difficult for the orthopedic surgeon to choose. Although there are many treatment options and successful results, nonunion and Functional inadequacies after surgery are still important problems. comes out. Main target sequence in the treatment of extra-articular distal humeral fractures and to obtain stable fixation in order to start early elbow movements. (6-8). For this purpose, some surgeons use functional techniques to avoid surgical risks. While they prefer bracing, many surgeons prefer bracing to improve the alignment in this area. can not be achieved, elbow joint movements can only be preserved with rigid fixation, for these reasons, they recommend surgical treatment (7,9). The aim of this study is to introduce a new method for humeral distal diaphyseal shaft fractures. It is placed distally anterior to the humerus and proximally lateral to the humerus. To evaluate the results of fixation with an adaptive anatomical locking plate.