Transartiküler vida ile tespit edilen akut Lisfrank yaralanmalı hastalarda klinik ve radyolojik sonuçları etkileyen faktörlerin retrospektif incelemesi
Retrospective review of factors affecting clinical and radiological outcomes in patients with acute Lisfranc injury fixed with transarticular screw.
  1. Tez No: 929738
  2. Yazar: DUYGU ŞAHİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM ERGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Tarsometatarsal (Lisfrank) eklem yaralanmaları nadir görülen yaralanmalar olsa da doğru tedavi edilmediği takdirde uzun dönemde morbiditeye yol açmaktadır. Günümüzde Lisfrank yaralanmalarının tedavisinde altın standart teknik ile ilgili tartışmalar devam etmektedir. Tedavide amaç ağrısız, stabil ve fonksiyonel bir ayak elde etmektir. Amaç: Bu çalışmanın amacı günümüzde en sık tercih edilen cerrahi yöntemlerden biri olan transartiküler vida fiksasyonu ile tedavi edilen hastaların klinik, fonksiyonel ve radyolojik sonuçlarına etki eden faktörleri incelemektir. Bu çalışmanın hipotezi; yaralanmanın şiddeti ve tipi, yaralanmaya dahil olan kolonların sayısı, eklem içi kırık varlığı, eşlik eden yaralanmaların olması, redüksiyon kalitesi gibi bağımlı ve bağımsız değişkenler fonksiyonel sonuçları ve posttravmatik artrit oranını etkiler ve komplikasyonlarla ilişkilidir. Hastalar ve yöntem: Bu amaçla hastanemiz etik kurul onayını takiben 2012- 2021 tarihleri arasında Kartal Dr. Lutfi Kırdar Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde Lisfrank yaralanması tanısı almış ve akut dönemde transartiküler vida tespiti yapılmış hastalar retrospektif olarak tespit edildi. 18 yaş üzeri, en az 2 yıl takibi olan, radyolojik ve klinik verileri eksiksiz 51 erkek 27 kadın olmak üzere 78 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların operasyon öncesi demografik özellikleri ve radyolojik bulguları not edildi. Klinik sonuçların değerlendirilmesinde hastaların son kontrol muayene bulguları ile FFI ve AOFAS skorlamaları göz önüne alındı. Radyolojik sonuçları için postoperatif erken ve geç dönem çekilen grafileri üzerinden değerlendirme yapıldı. Bulgular: Hastaların ortalama 57,8 aylık takipleri sonrası ortalama AOFAS skoru 87,5, FFI skoru ortalama 30.91 saptandı. 18 hastanın AOFAS skoru 100 idi. Hastalarımız ortalama 5,4 ayda işe dönebildi. Komplikasyonlara bakıldığında 49 (%63,7) hastada posttravmatik artrit, 1 (%1,3) hastada kaynamama, 17 (%21,8) hastada vida kırılması, 7 (%9) hastada yüzeyel enfeksiyon saptandı.10 (%12,8) hastaya implant çıkarımı uygulandı, 1 (%1,3) hastanın sekonder artrodez gereksinimi oldu. Anatomik redüksiyon sağlanan ve sağlanamayan hastaların fonksiyonel sonuçları benzer saptandı; ancak anatomik redüksiyon sağlanamayan grupta artroz gelişme oranı yüksek bulundu (p 0.001). Yüksek enerjili travmalarda işe dönüş süresi ve posttravmatik artrit oranı anlamlı yüksek bulundu (p 0.018 ve p 0.026). Myerson Tip A ve Tip C kırıklarda ve çoklu kolon tutulumu olan hastalarda grade 3-4 artroz gelişme oranı istatistiksel anlamlı yüksek saptandı (p<0.001 ve p 0.002). Medial kuneiform kırığının artroz gelişimi ile yüksek düzeyde ilişkili olduğu saptandı (p 0.010). Grade 1-2 artroz bulgusu olan hastaların ortalama FFI skoru 28, ortalama AOFAS skoru 89; grade 3-4 artroz bulgusu olan hastaların ortalama FFI skoru 39, ortalama AOFAS skoru 84 saptandı. Ayakkabı numarası büyüyen hastalarda, Meary açısı ve grade 3-4 artroz oranı etkilenen tarafta anlamlı olarak daha yüksek saptandı (p 0.030 ve p 0.012). Etkilenen tarafta Costa Bertani açısı karşı tarafa göre anlamlı olarak yüksek saptandı (p 0.005). EHL kas gücü değişimi ile parmak ucu yükselme arasında anlamlı fark saptandı (p<0.001). Travmanın şiddeti, Myerson kırık tipi, eklem içi kırık olması, eşlik eden yaralanmalar gibi implant yetmezliğine neden olabilecek faktörler incelendiğinde anlamlı bulgu saptanmadı (p>0.05). Sonuç: Transartiküler vida ile osteosentezin fonksiyonel sonuçları tatmin edicidir. Posttravmatik artrit, implant yetmezliği gibi komplikasyonların klinik sonuçlara yansıması daha hafiftir. Klinik ve radyolojik sonuçlara etki eden hasta, travma veya cerrahi teknik ilişkili birçok etken olabilir. Anatomik restorasyonun sağlanması en önemli faktör gibi gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Tarsometatarsal (lisfranc) joint injuries are uncommon, they cause long-term morbidity if not treated correctly. Regarding the gold standard method for treating Lisfranc injuries, there is still controversy today. Having a painless, stable, and functional foot is the goal of treatment. Aim: The aim of this study is to examine the factors affecting the clinical, functional, and radiological outcomes of patients treated with transarticular screw fixation, one of the most frequently preferred surgical method today. The hypothesis of this study; Dependent and independent variables such as the severity and type of injury, the number of columns involved in the injury, the presence of intra-articular fracture, the presence of mid-foot injury and the quality of reduction affect functional results and the rate of posttraumatic arthritis and are associated with complications. Patients and Methods: For this purpose, following the approval of our hospitals ethics committee , patients who were diagnosed with lisfranc injury and underwent transarticular screw fixation in the acute period in Kartal Dr Lutfi Kırdar City Hospital Orthopedics and Traumatology clinic between 2012 and 2021 were identified retrospectively. The study then comprised of 78 patients, 51 men and 27 women, who were over the age of 18, had complete radiological and clinical data, had at least two years of follow-up. Preoperative demographic characteristics and radiological findings of the patients were noted. The FFI and AOFAS scores, as well as the results of the patients most recent follow-up assessment, were taken into account when assessing the clinical outcomes. Radiological results were evaluated based on early and late postoperative radiographs. Results: After an average follow-up of the patients of 57.8 months, the mean AOFAS score was 87,5 and the mean FFI score was 30.9. The AOFAS score of 18 patients was 100. Our patients were able to return to duty in an average of 5.4 months. Considering the complications; posttraumatic arthritis in 49 (63.7%) patients, nonunion in 1 (1.3%) patient, screw fracture in 17 (21.8%) patients, and superficial infection in 7 (9%) patients was detected. Implant removal was performed in 10 (12.8%) patients, and 1 (1.3%) patient required secondary arthrodesis. The functional results of patients with and without anatomical reduction were similar; However, the risk of developing arthrosis was found to be high in the group where anatomical reduction could not be achieved (p 0.001). Time to return to duty and rate of posttraumatic arthritis were found to be significantly higher in high-energy traumas (p 0.018 ve p 0.026). The risk of developing grade 3-4 arthrosis was found to be statistically significantly higher in Myerson Type A and Type C fractures and in patients with multiple colon involvement (p <0.001 and p 0.002). Medial cuneiform fracture was found to be highly associated with the development of arthrosis (p 0.010). The mean FFI score of patients with evidence of Grade 1-2 arthrosis was 28, the mean AOFAS score was 89; The average FFI score of patients with evidence of grade 3-4 arthrosis was 39 and the average AOFAS score was 84. In patients whose shoe size increased, Meary angle and grade 3-4 arthrosis rate were significantly higher on the affected side (p 0.030 and p 0.012). A statistically significant difference was identified between the change in Extensor Hallucis Longus (EHL) muscle strength and fingertip elevation (p < 0.001). When factors that may cause implant failure such as severity of trauma, Myerson fracture type, intra-articular fracture, and accompanying injuries were examined, no significant findings were detected (p>0.05). Conclusion: The functional results of osteosynthesis with transarticular screw are satisfactory. Complications such as post-traumatic arthritis and implant failure are less likely to be reflected in clinical results. There may be many factors related to the patient, trauma or surgical technique that affect clinical and radiological results. Ensuring anatomical restoration seems to be the most important factor.