Çocukluk çağı Diabetes mellitus'u ve son 5 (beş) yıllık olgularımız
- Tez No: 174742
- Danışmanlar: DR. ARİF KAYAALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1982
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Çocukluk çağında en sık görülen metabolizma hastalıklarının başında gelir.Genel popülasyonun % 0,2-3'ü DM.'li bunda %5,8'inin JD'li olduğu anlaşılmıştır. JD.kronolojik olarak 0-15 yaşları arasında görülen DM. türüdür.JD'nini en büyük özelliği; I)Gliseminin çok labil olması 2)Güç ayarlanması 3)Keto-asidoza çabuk eğilim göstermesi 4)İnsülin kullanımına kesin olarak gereksinim olmasıdır. Çocuk diyabeti ani başlar, bazen kimyasal diyabet dönemi gözlenebilir. Etyolojisinde pankreas LA'larındaki beta hücrelerinin fonksiyonel olarak olgunlaşmaması, pankreasın çıkarılması veya harabiyeti, ilaçlar, endokrin bozukluklar, kalıtım, enfeksiyonlar (bilhassa viral) sayılabilir.Bilhassa en sık rastlanılan klinik tablo, nedeni bilinmeyen idopatik diyabettir.Ayrıca aşırı beslenme ve adali, çalışmadaki azalma predispozan faktörlerin başında gelir. Hastalığın ani gelişmesi, yaşamı tehdit etmesi, metabolik ve dejeneratif komplikasyonlara yol açması nedeniyle erken tanı ve tedaviyi zorunlu kılar. Bu çalışmamızda; son 5 yılda kliniğimizde yatırılan 2-13 yaş grupları arasında olan 21 JD.'li hasta ; klinik ve laboratvar çalışmalarıyla incelenmiştir;Ayrıca çocukluk çağı DM.'nun özelliklerine değinilmiş, erken tanı ve erken tedavinin önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Diabetes Mellitus is one of the most common metabolic diseases seen in childhood % 0,3-3 of the general population are diabetic and %5,8 of these are juvenil diavetic. Juvenil diabetes is a form of diabetes : I)Glukose levels are very unstable 2)Glukose levels are very difficult to stabilize 3)Prone to kete-acidosis 4)İnsuline therapy is absolutely necessary. Beginning of the disease is all of a sudden, though sometimes it may be in the chemical diabetes stage. Fenetional immaturity of the Bcells in langerhans islete, panereatectomy or panereatic desruction, drugs, endocrinologie diseases, heredity, infections (specially viral ) May be ethiologic faktors.Idiopathic diabetes is the most commonoly encountered elinical form. Over feding and lack of physical exercise may be mentioned as predisposing factors. Because of it's sudden onsed, being potentially fatal, causing metabolic and degenerative complications an early diagnosis and treatment is imparative. Our cases,21 juvenil diabetics between the ages 2 and 13 who were admilted to our clinics during the last 5 years were studied complate with clinical observations and labaratory data.Apart from these, properties of childhood diabetes are discussed adn importance of early diagnosis and treatment emphasised.