Konvulsif sendromlu hastalarda kan ve beyin omurilik sıvısında amino asit analizi
  1. Tez No: 174799
  2. Yazar: SABRİ TÜRELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR TANINDI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1982
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
-42- ÖZET Serbest amino asitlerin BOS ve Flasmada bulunmakta olduğu eskiden beri bilinmektedir- Konvulsif hastalıklarda BOS içindeki serbest amino asit miktarlarında değişme olup olmadığının görülmesi, BOS daki serbest amino asitler ve be yine ulaşan kan içerisindeki miktarları arasında, herhangi bir ilişkinin olup olmadığı ile de bunun yüzünden ilgile- nilmektedir. Normal insan BOS ı içindeki serbest amino asitler hakkında, değerleri birbirlerine göre çok değişik olan yal nızca birkaç çalışma yayınlanmıştır. Konvulsif hastalıklarda serbest amino asitlerdeki herhangi bir değişmeyi saptamak oldukça güç olduğundan nörolojik bozukluklardaki değerler hala pek azdır. Bu çalijşmada otomatik amino asit analy&er-'i ile elde edilen sonuçlar bildirilmiştir. Sağlam ve konvulsif hastalıklı şahısların kan plasması amino asitlerinin karşı laştırılması phosphoserine, valine, methionine konsantrasyon larında significant değerde azalmanın hastalarda bulunduğu nu göstermiştir., Epilepsili hastalarda BOS daki amino asitlerden histidine de artma, urea ve isoleucine 'de azalma şeklinde bir değişmenin meydana geldiği bulunmuştur. Bu sonuçların açıklanması zor olup, daha geniş kap samlı çalışmaları gerektirir.
Özet (Çeviri)
-45- SUMMARY Blood plasma and CSF free amino acids in the -convulsif disorders. It has long been known that free amino acids are found both in the blood plasma and in the CSP.It is there fore of interest to see whether or not the amounts of free amino acids in the GSi1 are altered in convulsif disorders and whether any relation exists between the amounts of free amino acids in the CSF and those present in the blood reaching the brain. Only a few studies, have been published on free amino acids in normal human CSP and the values are very variable. Value s in neurological conditions are still few, often given only as means making it difficult to define any changes in free amino acids in convulsif diseases. The present study reports results obtained by using an auto matic amino acid analyser. Comparison of healty and sick blood plasma amino acid concentrations showed that phospho- serine, valine, methionine concentration was significantly lower in convulsif disorders. In patients suffering from epilepsy, change occurs in the value of the CSF amino acids, an increase was found histidine and a decrease was found for urea and isoleucine. An explanation of this results is difficult and it requires most comprehensive reports.