Sectio ve doğumda ağrılı-ağrısız dönemde verilen pentothalin fetüse geçen miktarıyla apgar değerlerine etkisi
  1. Tez No: 174800
  2. Yazar: ABDÜLKADİR AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. MÜNEVVER AKMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1982
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
48 ÖZET ' Kliniğimizde, genel anestezi ile sectio ve çakım anestezisi üzerinde çalışmalar 25 vak'aya tatbik edildi. 10 vak'a ağrısız dönemde, 15 vak'a uterus kasılması anında genel anestezi aldı. Bu iki dönem arasında yapılan tetkiklerin farklı olduğu görüldü. Ağrısız döneme nazaran, uterus kasılması anında verilen pentothalin, göbek kordonundaki miktarında önemli derecede azalma kaydedildi. Ağrılı dönemdeki pentothal uygulamasında elde edilen apgar değerle rine göre, ağrısız dönemindeki apgar değerleri düşük bulunmuştur. Elde ettiğimiz neticelerin bu konuda araştırması olan muhtelif otörlerin ileri sürdüğü bulmalarla karşılaştırılması yapılmıştır. SUMMARY The studies in our clinic on general anaesthesia for sectio and birth have been applied on 25 cases. 10 cases took anaesthesia at painless period and 15 cases during uterus contractions. The investigations made between these two periods were found different. The pentothal given during uterus contraction was found importantly withdrawed in chorda umblicalis according to the painles period. Apgar scores obtained after applying pentothal at painless period were found lpwer than during uterus contraction period. The result we obtained at this subject were compared with the results presented by different authors investigated in the same field.
Özet (Çeviri)