HIV/AIDS'e yönelik psiko-eğitim programının üniversiteye yeni başlayan ergenlerin HIV/AIDS'e yönelik tutumlarına etkisi
The effect of HIV/AIDS psycho-educational program to the attitude of freshmen adolescents toward HIV/AIDS
  1. Tez No: 174892
  2. Yazar: ŞERİFE GONCA ZEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YASEMİN AKMAN KARABEYOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu araştırma, üniversiteye yeni başlayan öğrencilerin HIV/AIDS'e ilişkin tutumlarını olumlu yönde arttırmaya yönelik olarak araştırmacı tarafından hazırlanan HIV/AIDS'e Yönelik Psiko-Eğitim Programı'nın etkililiğini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 2004-2005 öğretim yılı Güz döneminde, Hacettepe Üniversitesi, Beytepe Kampusunda, üniversiteye yeni başlayan gönüllü öğrenciler ile yürütülmüştür. Araştırmada bir deney bir de kontrol grubu yer almıştır. Deney grubuna, araştırmacı tarafından geliştirilen, sekiz haftalık HIV/AIDS'e Yönelik Psiko-Eğitim Programı uygulanmış; kontrol grubu ile herhangi bir etkinlik yapılmamıştır. Deney grubunda 21, kontrol grubunda ise 23 öğrenci yer almıştır. Araştırmada, HIV/AIDS'e Yönelik Psiko-Eğitim Programı'nın etkililiğini ortaya koymak amacıyla, araştırmacı tarafından geliştirilen HIV/AIDS Turum Envanteri (HATE) kullanılmıştır. HATE, programın uygulanmasından önce, hemen sonra ve yaklaşık sekiz hafta sonra ön-test, son-test ve izleme testi olarak uygulanmış ve deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin tutumlarında değişiklik olup olmadığı incelenmiştir. HATE, HIV/AIDS'li Kişilerden Kaçınma, Cinsel Kalıp Yargılar ve Cinsel Risk Alma alt boyutlarından oluşan, dörtlü Likert tipi bir ölçme aracıdır. HATE'nin geçerliği faktör analizi ve iç ölçüt geçerliği çalışmalarıyla sağlanmış; güvenirliği ise Cronbach a ve test- tekrar test güvenirlikleri ile belirlenmiştir. HATE'nin a güvenirlik katsayısı 0,79 olup, alt boyutların güvenirlik katsayıları da sırasıyla 0,74; 0,70 ve 0,72 olarak hesaplanmıştır. HATE'nin test-tekrar test güvenirlik katsayıları ise alt boyutlar için sırasıyla 0,77; 0,80 ve 0,73 olarak bulunmuştur. Araştırma verilerinin analizinde, karışık ölçümler için iki yönlü varyans analizinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present research was conducted to examine the effect of the HIV/ AIDS Psycho- Education Program developed by the researcher to change freshmen students' attitude toward HIV/AIDS positively. The sample of the research consisted of 43 volunteer freshmen from Beytepe Campus of Hacettepe University in the academic year of 2004-2005. 21 subjects were assigned to the experimental group and 23 were assigned to the control group. Eight week- HIV/AIDS Psycho-Education Program developed by the researcher was applied to the experimental group. At the research, to examine the effect of the HIV/AIDS Psycho-Education Program developed by the researcher, the data related with attitude toward HIV/AIDS, HIV/AIDS Attitude Inventory (HATE) was administered as pre and post and follow-up test which was eigth weeks. HATE was a-four-scalepoint Likert scale, consisted of three subscales of, Sexual Stereotypes and Sexual Risk Taking. To investigate the validity of the HATE, principal component analysis was utilized and internal consistency coefficient was calculated. To investigate the reliability of HATE, Cronbach a coefficient and test re-test coefficient were computed. The Cronbach a coefficient computed for Inventory Total was 0,79 and Avoidance from for HIV/AIDS Infected Persons 0,74; Sexual Stereotypes 0,70 and Sexual Risk Taking 0,72 for subscales respectively. Test re-test coefficients for subscales 0,77; 0,80 and 0,73 respectively. To analyze the data, factorial design ANOVA was applied to the HATE scores of the subjects.