Şirketler için kar payı dağıtım politikaları ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası şirketlerinin kar payı dağıtımları ile karlılıkları arasındaki ilişki
Dividend policies for the firms and the relationship between dividend payments and net incomes for İstanbul Stock Exchange Firms
- Tez No: 174904
- Danışmanlar: DR. HATİCE ÇALIPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada kar payı politikaları incelenmiş olup, Türkiye'de şirketlerin kar payı dağıtımlarını hangi kriterlere göre belirledikleri ve özellikle karlılıkları ile kar payı dağıtımları arasında bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Öncelikle kar, kar payı, kar payı politikaları ile ilgili terimler ve kavramlar açıklanmıştır, daha sonra kar payı dağıtım politikaları ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Kar payı politikaları ile ilgili teorik modeller ve literatürdeki tartışmalar, kar payı dağıtım şekilleri, bunları etkileyen faktörler, Türkiye ve diğer ülkelerde nasıl uygulandığı gibi konular incelenmiştir. Son olarak 1986- 2004 yıllan arasında İMKB'ye kote şirketlerin yıllar itibariyle dağıttıkları kar paylan ile karlılıktan incelenip aralarındaki ilişki ortaya konulmaya çalışılmıştır. Anahtar Sözcükler Kar payı, Kar Payı Dağıtım Politikalan, Karlılık, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB)
Özet (Çeviri)
In this disertation, the dividend policies of firms have been overviewed and then the criteria that effect the dividend policies of the firms in Turkey have been studied, particularly the relation between net incomes and dividends of those firms have been examined. First of all, fundamental concepts such as profits, dividends and dividend policies have been defined and then the dividend policies have been treated in detail. Theoritical models and discussions in the literature related to dividend policies, the types of dividend payments, the factors effect the dividend policies and the application of these policies both in the USA, the UK and Turkey have been examined. Finally, data between the years 1986-2004 for the firms registered at the Istanbul Stock Exchange (ISE) have been collected and analyzed in order to find a relationship between net incomes and dividends at the ISE in accordance with the model constructed. Keywords Dividends, dividend policy, net incomes, Istanbul Stock Exchange(ISE)