Sermaye maliyet ile sermaye yapısı kararları ve dividant politikası arasındaki ilişki
  1. Tez No: 98358
  2. Yazar: RANA ESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET BOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Sağlıklı ve yerleşmiş sermaye piyasalarında dağıtılan dividantlar ve hisse senetlerinin piyasa değeri arasında çok yakın bir ilişki vardır. Yüksek dividant dağıtan bir firmaya talep yüksek olacağından o hisse senedinin piyasa değeri de yükselecektir. Buna ek olarak yerleşmiş sermaye piyasalarında istikrarlı bir dividant dağıtım politikası izleyen işletmelerin dağıttıkları kar paylarının hisse senedini yatırımcıya daha cazip bir hale getirmek için belirli bir büyüme oranı vardır. Tüm bunların toplamı ise sermaye maliyetini meydana getirmektedir. Bu çalışmanın amacı, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası kurulduğundan bu yana işlem görmekte olan şirketlerin (belirlenen varsayımlara uygun) seneler itibariyle dağıttıkları dividantlar, hisse senedi fiyatları ve sermaye maliyeti arasında bir ilişki olup olmadığını incelemektir. Birinci bölümde, sermaye maliyeti kısaca anlatılarak işletmenin sermaye yapısı kararlan ve yatırım politikası üzerindeki etkileri belirlenmeye çalışılarak konuya giriş yapılmıştır. İkinci bölümde, sermayeyi meydana getiren fon kaynaklarının teker teker maliyetleri incelendikten sonra işletmenin kullandığı tüm kaynaklardan oluşan ağırlıklı ortalama sermaye maliyeti, anlatılmıştır. Daha sonra ise sermaye maliyetinin sermaye yapısı kararları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, dividant politikasının önemi, belirliyicileri, ilgili teoriler ve çeşitli dividant politikaları anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, uygulama yapılmış ve Türkiye'de 1986-1994 yılları arasında Borsa' da işlem görmekte olan 10 şirketin yıllar itibariyle dividant ödemeleri, ortalama hisse senedi fiyatları ve sermaye maliyetleri arasında bir ilişki olup olmadığı incelenmiştir. Son bölüm olan beşinci bölümde ise değerleme yapılmış ve sonuçların nedenlerine değinilmiştir. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, the cost of capital, its effects on capital structure decisions and dividend policy topics are analyzed. The cost of capital is concerned with what a firm has to pay for the capital-that is, the debt, preferred stock, retained earnings, and common stock-it uses to finance new investments. It also can be thought of as the rate of return required by investors in the firm's securities. As such, the firm's cost of capital is determined in the capital markets and is closely related to the degree of risk associated with new investments, existing assets, and capital structure. In general, the greater the risk of a firm as perceived by investors, the greater the return investors will require and the greater the cost of capital will be. The cost of capital can also be thought of as the minimum rate of return required on new investments undertaken by the firm. If a new investment earns an internal rate of return that is greater that the cost of capital, the value of the firm increases. Correspodingly, if a new investment earns a return less than the firm's cost of capital, the firm's value decreases. The cost of capital is also important for it effects the capital structure decisions. Capital structure is defined as the amount of permanent short-term debt, long-term debt, preferred stock, and common stock used to finance a firm. One reason why firm are concerned about their capital structure is that there appears to exist in practice a capital structure at which the cost to the firm of its employed capital is minimized. At this minimum-cost capital structure, the net present value of new investment projects is maximized, and, as a result, the incremental increase in the firm's value also is maximized. This minimum-cost capital stmcture is therefore called the optimal capital structure. The value of a firm we have discussed above, is influenced by three types of financial decisions: - Investment decisions - Financing decisions - Dividend decisions The investments made by a firm determine the level of future earning and future potential dividends; capital structure influences the cost of capital, which in turn determines in part the number of acceptable investment opportunities; and dividend policy influences the amount of equity capital in a firm's capital structure, and by extension, influences the cost of capital. VIII