Türkiye'de kar payı bulmacası
  1. Tez No: 66640
  2. Yazar: ZAFER KUTLAY ENSARİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUDİ TUNCER GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İşletme, Engineering Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Kar Dağıtım politikası elde edilen net karın ortaklar ve dağıtılmamış karlar arasında dağılımını belirleyen politikadır, başka bir deyişle net kan büyümenin finansında kullanmak amacıyla şirket kasasında alıkoyma ile ortaklara kar payı olarak dağıtıma arasında verilecek işletme karandır. A.B.D.' de 1960'h yılların başından itibaren sermaye piyasalarında firmaların dağıttıkları karpayının, hisselerin piyasa değerleri üzerinde etkisi ve aralarındaki ilişki açıklanmaya çalışılmıştır. Bu noktada Kar dağıtım politikalarının hisselerin piyasa değeri üzerinde etkisi konusunda karşılıklı 3 ayrı görüş ortaya atılmıştır. Karpayında yapılacak artışın şirket değerini; Lintner'in öncülüğündeki muhafazakar 'sağ' gruba göre artırmakta; radikal 'sol' gruba göre azaltmakta; Miller ve Modigliani'nin öncülüğündeki 'ortayolculara' göre de etkilememektedir. Daha sonralan karpayının pratikte görülen etkilerini açıklamak amacıyla 'Sinyalleme' ve 'Müşteri Grubu Etkisi' hipotezleri ortaya atılmıştır. Fakat sonuçta karpayı dağıtım kararının diğer işletme kararlarından soyutlanamaması sonucunda amprik araştırmalar da kesin sonuçlara varılamamıştır ve F.Black'de bu durumu 'Karpayı Bulmacası' olarak yorumlamıştır. Şirketler, yöneticilerin doğruluğuna inandıkları teorilerin ve kar payı üzerinde etkili olacak faktörlerin paralelinde kar dağıtım politikalarının belirlerler. Gözönüne alınan bu faktörleri dört ana grupta toplayabiliriz; 'Karpayı ödemelerinde uygulanan kısıtlar', 'Yatırım olanakları', 'Alternatif sermaye olanakları' ve 'Şirketin ve ortaklarının yapısı' dır. Şirketin karar vericileri olan yöneticiler, yatırım olanakları ve yeni yatırımların finansında kullanılabilecek kaynakların olanakları parelelinde belirli dönemler için çeşitli kar dağıtım politikalarını ayrı ayrı veya birlikte uygularlar. Pratikte görülen politika çeşitleri ise şöyledir; 'Geri kalanı dağıtım karpayı politikası', 'Sabit miktarda karpayı dağıtım politikası', 'Sabit oranlı karpayı dağıtım politikası',, 'Dibcenli ve düşük ödemeli artı ekstra ödemeli karpayı dağıtım politikası' ve istikrarlı artan karpayı dağıtım politikası* dır. Nakit karpayına alternatif olarak son yıllarda özellikle A.B.D.'deki sermaye piyasalarında 'Hisse senedi geri satın alımı yoluyla' ve 'Pay senedi şeklinde' karpayı dağıtımı yöntemlerine de rastlanılmaktadır. Tezin adı“Türkiye'de Kar Payı Bulmacası”dır. Yapılan çalışmanın amacı ise, Türkiye'de kar dağıtım politikalarım belirleyen faktörler ile karpayı-piyasa değeri arasında ilişkisi hakkında bazı ipuçları elde etmektir. Bu amaç doğrultusunda, Türkiye'de İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın İmalat Sanayii firmalarının finansal değer ve oranlan üzerine yapılan istatiksel araştırmalardan, Türkiye'de de“Karpayı Bulmacası”'nın varlığını destekleyen (diğer bir ifadeyle karpayı politikasının diğer işletme karalarından soyutlanamadığı ve etkilendiği faktörlerin açıkça saptanaması) sonuçlara ulaşılmıştır. Tek söyleyebildiğimiz Türkiye'de şirketlerin karpayı oranının büyük oranda sermaye piyasası kısıtlarına ve yasal zorunluklara göre belirledilleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Summary Dividend Policy is a corporate decision for whether to release cash from net earnings for dividends or retain earnings for growth. From the 60' s American finance theoricians have tried to explain why companies set their dividend payments and how dividend policy affects value of the stocks. In that point, three opposing points of view have established. On the 'right' (Lintner,Graham,Odd), there has been a conservative group which has been believing that an increase in dividend payout increase firm value; on the 'left', there has been a radical group which has been believing that an increase in payout reduces stock value. And in the center there has been ' the middle of the road party' (Miller and Modigliani) who has claimed that dividend policy makes no difference. To explain also the dividends' effects in real life, two hypothesis has been declared. Those are“Clientile Effect”and“Information Content or Signaling”hypothesisses. The most logical way to proceed is to test the theories emprically. Such tests have been conducted but the results have been unclear, indeed, the emprical tests suggest that any of the theories could be correct or they could be incorrect. F.Black has claimed the situation as“Dividend Puzzle”. Firms choose a particular dividend policy based on managements' beliefs concerning which dividend theory is most correct, plus a host of factors. Those factors, firms take into account, may be grouped into four broad catagories; constraints on dividend payments, investment opportunities, availability and cost of alternative sources of capital and firm's and its shareholders structure. In the first group we can see; 'Bond Indentures', sometimes loan givers try to minimize their loan risk by putting limits for dividend payout ratio of barrt'wers ; 'Availability of cash', corporates may use their earninigs to balance their cash flow and can be in a position that they can not pay dividends that was seen on their balance sheets ; 'Capital Market and Commercial Laws', commercial laws forbid to distribute equity of a corporation by dividend payout and Capital Market Laws are put boundries ( between % 50 and % 75 of net earnings and a top limit of a certain ratio of equity ) ; 'Capital Market Council's (Sermaye Piyasası Kurulu) decisions', for example Council have power to declare the dividend payout ratios of public utulities or give this right to Ministry of commercial. In the second group there are; 'Trends of earninigs', the managers usally try to escape from negative changes in dividend ratios and try not to declare increases in dividend unless they are sure about their estimated earnings ; 'Rate of growth', corporations can grow if they do not distribute their net earnings and use these funds for new rational investments. In the third group there are; 'Ability to substitute debt for equity', if the corporations that have target growth or production amount have low capacity to barrow capital, they will have only in their hand earnings that was not distributed and so they are not willing to payout dividend ; 'Cost and availability of selling new stocks IXin the stock market', the availability and the rationality of selling stocks in the capital markets varies according to the largeness of a corporations ; 'Managers or shareholders willingness to have total control on firm', in family firms or group firms the dominat groups of shareholders are acting according to their benefits. In last group there are 'Structure of shareholders', shareholders' wealth are influencing dividend ratio because the expectations about dividend yield will be high or low due to this position ; 'tax positions of shareholders', if tax ratio that is used for both capital gain and dividen payout is different, the shareholders will choose the least tax applied gain ; 'Firm's being one the holding company', ifa firm is a part of a group or holding company, this goups will influence for the dividend payout ratio of that firm. Firm's decision makers managers have established several dividend policies for certain periods (particularly or both of two) according to their investment opportunities and availability of funds to finance new investments. Those are 'Residual Dividend Policy', 'Constant Dividend Policy'. 'Constant Dividend Payout Ratio Dividend Policy', 'Low Regular Dividend plus Extras Dividend Policy' and 'Steadily Increasing Dividend Policy'. The firms applying residual dividend policy are distribute the dividend after they establish a capital budget and retain enough fund for investment opportunuties. The firms who has stable cash flow, sales and earnings are choosing constant dividend policy and distribute a same amount of dividend payout every year. The firms applying constant dividend ratio policy are trying to establish an avarage payout ratio to constract a confidence in the capital market about their stock or other papers. 'Low Regular Dividend plus Extras Dividend Policy' and 'Steadily Increasing Dividend Policy' are used by the firms that has a minimum avarage earnings but not a top limit and these firms try to establish both a confidence about their minimum dividend yield and expectations for more dividends according to current net earnings and cash flows. The firms applying steadily increasing dividend policy are believing that changes in dividend policy are taken as signals (positive or negative) about future earnings by shareholders and investors and flactuation in dividend payout will indispose shareholders and investors who are expecting continous earnings by dividend payouts. Alternatives to dividend payouts in cash, in recent years in American stock markets we can see two methods. One of them is 'Stock Repurchase'. For this method we also witness three different submethods of repurchases. Those are 'Fixed- Price tender Offer', 'Dutch-Auction Tender Offer' and 'Open Market Repurchase'. Firms choose their methods due to several advantages and disadvantages. The other one is 'Stock Dividend' and in this method firms distribute their net earnings by new issued stocks which has same value with other ones in stock market. After then shareholders of these firms will have chance to sell these dividend stocks and have cash in their hand or wait for future capital gains. The title of the study is“Dividend Puzzle In Turkey”. In this study, we try to find clues about dividend policy-market price relations and other factors that affect dividend policy. For this aim, we have foccused on 'Production Industry Firms' subgroup in Istanbul Stock Exchange. We have gathered these firms financial values and ratios and established a database on which we have made some statistical tests. Essential datas from 1989 to 1994 are classified as 'Net Earnings', 'Dividend Payouts', 'Dividend Payout Ratios', 'Number Of Stocks Issued (equity)', 'TotalAssets', 'Dividends per share', 'Rate Of Return', 'Dividend Yield', 'Stock Distribution', 'Total Liabilities/ Total Assets', 'Cash Position (Liquid Assets/Total Assets)' and 'Market Value/ Book Value'. We have divided data series in six group (subsectors) and found their subsectors' and production sector's avarages for each six years (from 1989 to 1994). The annual subsector and production sector avarages for 'Net Earnings', 'Dividend Payouts', 'Dividend Payout Ratios' and 'Dividends per share' are illustrated in the following charts, Chart 1-4. c o NET EARNINGS IGDA.İÇKİ I DOKUMA ] KİMYA, PETROL, KAUÇUK TAŞ VE TOPRAK I METAL ANA SANAYİ METAL EŞYA -.-SEKTÖR ORTALAMASI Chart 1 : From 1989 to 1994 subsectors' and production sector's annual avarages of net earnings ( reducted to 1989 prices) I- 30.000 c O 25.000 DIVIDEND PAYOUT GIDA, İÇKİ DOKUMA IKft/ffA, PETROL, KAUÇUK 3 TAŞ VE TOPRAK I METAL ANA SANAYİ METAL EŞYA -.-SEKTÖR ORTALAMASI Chart 2 : From 1989 to 1994 subsectors' and production sector's annual avarages of dividend payouts ( reducted to 1989 prices) XIDIVIDEND PAYOUT RATIO IGDMÇKİ I DOKUMA 1=1 KM/ A, PETROL, KAUÇUK TAŞ VE TOPRAK ???METAL ANA SANAYİ ^M METAL EŞYA -SEKTÖR ORTALAMASI Chart 3 : From 1989 to 1994 subsectors' and production sector's annual avarages of dividend payout ratios 1250 1.000 750 500 250 DIVIDEND PER SHARE GDA.İÇKİ I DOKUMA I IKtWA, PETROL, KAUÇUK ES3TAŞVE TOPRAK ???METAL ANA SANAYİ feaa METAL EŞYA -SBCTOR ORTALAMASI Chart 4 : From 1989 to 1994 subsectors' and production sector's annual avarages of dividend per shares ( reducted to 1989 prices) xn18 "Production Sector Dividend Payout Ratios Chart 5 : Distribution of avarage annual dividend payout ratios of the sector firms 1 2 Dividend Yield (1) and Rate of Return (2) BGDA.İÇKİ ? DOKUMA D KtolYA, PETROL, KAUÇUK 0TAŞ VE TOPRA?A DAYALI ? METAL ANA SANAYİ ü METAL EŞYA Chart 6 : Avarage annual dividend yields and rate of returns of subsectors X1HFrom statistical tests and correlation coefficents, we have reached conclusions that has supported the existance of 'Dividend Puzzle' in Istanbul Stock Exchange, in other words we cannot determine what effects dividend policy has on the cost equity and can not resolve the dividend policy controversy. The one thing we could say is from 1989 to 1994 Turkish stock market firms' dividend ratios are influenced by the rules and constraints of stock market laws. XIV