1980 sonrası fantastik Türk romanı
Fantastic Turkish novel after 1980
- Tez No: 174915
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SIDDIKA DİLEK YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
Fantastik edebiyat, insanoğlunun hayallerinin ürünüdür. Hayalî, doğa üstü, inanılmaz, akla sığmayacak olayların anlatıldığı, hayalî kahramanlara yer verilen, okuru bir merak ve kararsızlık duygusuna sürükleyen edebî bir türün adıdır. Fantastik, hayalden beslenen bir edebiyat türü olduğu için, her milletin ortaya çıkışı ile başlayan sözlü kültür ürünlerinde fantastik algının izlerine rastlamak mümkündür. Her ne kadar fantastik edebiyata ait kabul gören ilk ürünler, on sekizinci yüzyılda ingiliz ve Fransız edebiyatlarında verilmiş olsa da, aslında bu türün doğuşunu belirtilen tarihe ve salt bu milletlere göre belirlemek doğru olmaz. Fakat, dediğimiz gibi fantastik algı var olsa da kabul görüp, edebî bir tür olarak belirtildiği için bu miladı önemsemek gerekir. Hayallerden beslenen fantastik edebiyat gerçeklik algısını parçaladığından okurlar tarafından kimi zaman çocuksu bulunmuş ve bazen de kaçış edebiyatı gibi bir nitelendirmeye maruz kalmıştır. Ancak, zaman içinde, özellikle yirminci yüzyılın ürünü olan fantastik edebiyatın biçim değiştirmiş hali olan fantastik kurgunun ortaya çıkışı ile birlikte bu eleştirilerin de arkası kesilmiştir. Fantastik kurgu türündeki eserler, bütün unsurları ile yepyeni bir dünya yaratırlar ve seri halde verilen bu eserlerle yarattıkları dünyayı anlatırlar. İngiliz yazar, J.R.R.Tolkien'in yazmış olduğu“Yüzüklerin Efendisi”adlı fantastik seri, fantastik edebiyatı tüm dünyaya tanıtan ve sevdiren ilk fantastik kurgu eseridir.Türk edebiyatında da bu çizgi pek değişmemiştir. Gerçekçi bir roman anlayışına sahip olan edebiyatımız, önceleri sözlü kültürümüzden gelen fantastik unsurları edebî eserlerde bir süs, zenginlik olarak kullanmışlar, ancak zamanla bu fantastik anlayış eserin kurgusuna yön vermiş ve nihayet 2000'li yıllarda da fantastik kurgu tarzında eserlerle karşılaşmışızdır. Anahtar Sözcükler Fantastik Edebiyat, Fantastik Kurgu, Hayal gücü, Olağanüstü, Ütopya, Düş.
Özet (Çeviri)
Fantastic literature is a production of mankind imagination. Fantastic literature is a kind of literary which tells fictious supernatural, unbelievable events that are beyond comprehension. It gives place to fictious heros and makes the reader curious and hesitated when reading. As fantastic literature nourishes with imagination it is possible to see the signs of it in every nations first verbal cultural productions. However, the first productions of fantastic literature has been accepted in English and French literatures in the eighteenth century, we cannot verify the exact starting perod of this kind and devote it to those nations, hardly due to the records we have to attach importance to this era. Fantastic literature has been critisized by the literature critics for being unreal and childish. Howevwe, in the twentieth century as the fantastic fiction has been arised those critisizms ended. Fantastic fiction productions creates new lands, new worlds for the readers and presents it in series. English author J.R. Tolkien's production“The Lord of The Kings”is the first production which introduces and endears the fantastic fiction to the world.The same development has been observed in Turkish literature. In productions of Turkish literature, which are realistic, fantastic elements has been used as details in the beggining. However, in 2000' s these details started to take more places in productions and the first fantastic fiction production has been given in 2000 year. Key Words Fantastic Literature, Fantastic Fiction, Imagination, Extraordinary, Utopia, Dream.