Türkiye'de devlet adamlığı ve politikacılık: Demirel, Ecevit ve Özal örnekleri
Being statesman and politician in Turkey: The cases of Demirel, Ecevit and Özal
  1. Tez No: 174964
  2. Yazar: LEYLA KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OYA ÇİTÇİ, PROF.DR. ALİ ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 388
Özet
Çalışmada öncelikle devlet adamlığı ve politikacılık kavramlarının Türkiye'nin siyasal hayatında yüklendikleri ve taşıdıkları anlamlar düşünsel ve yapısal kaynaklan bağlanımda irdelenmiştir. Bu irdeleme sonucunda devlet adamlığı ve politikacılık kavramlarının Türkiye'nin siyasal hayatındaki konumlanışlarını tarihsel bir sürekliliği takip ederek ortaya koymak ve bu kavramları kuramsal çerçeveye oturtmak amaçlanmıştır. Devlet adamlığı ve politikacılık söylemlerinin içeriğinin doldurulmasında Türkiye'deki güçlü devlet geleneğinin belirleyici olduğu kabul edilmiş, bu bağlamda Türkiye'deki devlet anlayışının kökenleri de irdelenerek bu geleneği oluşturan temel ilkelerin hangi devlet anlayışıyla bağdaştığım ortaya koymak da amaçlanmıştır. Çalışmada devlet adamlığı ve politikacılık kavramlarının iki ayrı devlet anlayışının ürünü olduğu ön kabulünden hareketle öncelikle bu devlet anlayışları ortaya konularak kavramların açıklanması için gerekli kuramsal altyapı oluşturulmuştur. Devlet ^idamlığının muhafazakar devlet anlayışının, politikacılığın ise liberal devlet anlayışının kurgusu olduğu belirtilen çalışmada Türkiye'deki devlet anlayışının muhafazakar devlet anlayışıyla örtüştüğü temel nitelikler de ortaya konmuştur. Giriş ve Sonuç dışında üç bölümden oluşan çalışmanın 1. Bölümü“Devlet ve Siyaset”, 2. bölümü“Türkiye'de Devlet ve Siyaset Anlayışının Temel Nitelikleri”, 3. bölüm ise“Türkiye'de Devlet Adamı ve Politikacı Kavramlarının Tanımlanış ve Konumlanışı”başlığını taşımaktadır. Çalışmada devlet adamlığı ve politikacılık kavramlarının çözümlenmesinde kuramsal/kurgusal saptama yapılmıştır. Bu kavramların tanımlanışında ve birbirlerinden farklılaştığı noktaların ortaya konmasında Weber'in“ideal tip”yönteminden faydalanılmıştır. Devlet adamlığı ve politikacılık söylemlerinin kurucu unsurları doğrultusunda devlet adamı ve politikacı kavramları ideal tipler olarak kurgulanmıştır. Devlet adamlığı ve politikacılık söyleminin kurucu unsurları, Türkiye'nin siyasal hayatına damgasını vurmuş siyasal aktörlerden Demirel, Ecevit ve Özal'ın söylemlerinin değerlendirilmesiyle somutlaştırılmıştır. Anahtar Sözcükler Devlet, Devlet adamı, Devlet Adamlığı, Politikacı, Politikacılık, Demirel, Ecevit, Özal
Özet (Çeviri)
This study explores the notions of being statesman and being politician and then- meanings in Turkish politics within the context of their entellectual and structural sources. The study aims to identify the historical continuity of positionings of the concepts of being statesman and being politician in Turkish politics and to place these concepts within a theoretical framework. Moreover, considering that the tradition of a strong state in Turkey has been determinant in the signification of the discourses of being statesman and being politician and exaniining the roots of the notion of state in Turkey, it is also aimed at identifying the notion of state which this tradition conforms to. Presupposing that the concepts of being statesman and being politician are the outcome of two separate notions of state, it is drawn a theoretical framework in order to analyse these notions of state. In the study, pointing out that being statesman corresponds to conservative account of state, while being politician corresponds to liberal account of state, it is argued that the state account in Turkey conforms to the conservative one. Besides the introduction and the conclusion, the study is composed of three chapters. Chapter 1 is devoted to“The State and Politics”, Chapter 2 presents“The Main Characteristics of the notions of State and Politics in Turkey”, and Chapter 3 carries the heading,“The Definitions and Positionings of the Concepts of Being Statesman and Being Politician”In analysing the conceptions of being statesman and being politician and the differences between the conceptions, it is resorted to Weber's notion of“ideal type”. In identifying the constitutive elements of the discourses of being statesman and being politician, the conceptions of being statesman and being politician are analysed as ideal types. The constitutive elements of the discourses of being statesman and being politician are clarified by the discourses of the political agents, Demirel, Ecevit and Özal, who influenced deeply Turkish politics. Key Words State, Stasesman, Being statesman, Politician, Being politician, Demirel, Ecevit, Ozal