Türkiye'de siyasal Elitizm ve politik cemaat olarak mülkiyeliler
Political Elitism in Turkey and mülkiyet students as a political community
  1. Tez No: 186534
  2. Yazar: YUSUF ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA TAŞDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Sosyal bilimlerin uzmanlaşması beraberinde disiplinler arasındaki kopuklukları ortayaçıkartmış ve sosyal geçekliğin tüm yönleri ile incelenebilmesi metodolojik bir sorun halinialmıştır. Siyaset ve sosyoloji bilimleri çalışma alanları itibariyle ortaklıklara sahip olsalar datemel referans noktaları açısından birbirinden ayrışmaktadır. Siyaset bilimi devlet temelli biryaklaşımla siyaseti incelerken, sosyoloji toplumsal temelleri bağlamında siyasal olaylarıanaliz etmektedir. Sosyal bilimler arasındaki ayrışmanın giderek ortadan kalkması vedisiplinler arası çalışmaların giderek yaygınlık kazanması hem sosyal teoriye hem de siyasetbilimine ciddi katkılar sağlamıştır. Bu çalışma her iki disiplinin verilerini sosyolojik bir bakışaçısıyla ele alırken devlet, bürokrasi, devletçilik ve devlet adamlığı kavramları bağlamındaTürk siyasal kültürünü analiz etmektedir.Zengin bir tarihsel geçmişe sahip olan Türkiye'nin siyasal tarihi nev-i şahsınamünhasır özellikler taşımaktadır. Yönetici ve yönetilen ayrımı üzerine şekillenen veyöneticilerin ortak özelliklerini vurgulayan yönetici elit kavramı Türkiye'nin siyasalgeçmişini kuşatacak yetkinlikte bir kavram değildir. simler, partiler, dönemler değişse dedevleti ebed müddet anlayışı doğrultusunda devletin merkezi önemi devam etmektedir. Bubağlamda yönetici sınıfı analiz ederken bir grup bilincinden ve örgütlenmeden bahsetmemizmümkündür. Bu çalışmada elitlerin dolaşımı kuramı yerine; kendi varlıklarını ve çıkarlarınıkorumak amacıyla birlikte hareket eden ve kendilerini devletle özdeşleştiren devletli/devletçiseçkinler kavramı yerine politik cemaat kavramının kullanılırlığı ele alınmış ve Türkiye'ninsiyasal kültürü bu kavramsal çerçeve ile birlikte değerlendirilmiştir.Mülkiye mektebi devlet kademesinde hizmet verecek üst düzey bürokratları yetiştimeküzere Osmanlı Devletinin son döneminde kurulmuştur. Cumhuriyet döneminde de varlığını veişlevini sürdüren okulun mezunları devlet kademesinde önemli görevler üstlenmişlerdir.Mülkiyelilerin kendi aralarındaki dayanışmayı vurgulamak için kullandıkları Mülkiye Ruhuçalışmamızda sosyolojik bir perspektifle ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of specialization in social sciences, the discrepancies among the disciplineshave become clear and observation of social reality with all its aspects became amethodological issue. Although the sciences of politics and sociology have common studyfields they are differentiated because of their basic referential points. While the science ofpolitics observes social cases with a state oriented approach, sociology observes politicalevents in line with social oriented perspective. Decrease of disintegration among the socialsciences in time and increase in the interdisciplinary studies significantly contributed to bothsocial theory and political science. This study not only analyzes the data of both disciplineswith a sociological imagination but also analyzes Turkish Political Culture in line withconcepts of state, bureaucracy, statism, and statesman.Political history of Turkey which has rich historical background carries uniquefeatures of its own. The concept of elite, which has been shaped on the discrepancy betweenthe ruler and the ruled, is not enough to observe Turkish political background. Thesignificance of `state? is still valid no matter what the names, parties, or the terms are. In thiscontext it is possible to discuss about organization and class consciousness while analyzingthe ruling class. In this study the concept of `political community? is used instead of `elitecirculation? theory and Turkish political culture is observed by political community.Mülkiye was founded during the last years of Ottoman Empire to educate bureaucrats.Graduates of this school have continued to undertake important missions during theRepublican era as well. In this study, Mülkiye Ruhu (Mülkiye Soul) which was used toemphasize the solidarity among themselves is discussed from a sociological perspective.