Yeni değerlendirme yaklaşımlarının matematik eğitimindeki yansımalarının incelenmesi
Investigation of reflections of new assessment strategies on mathematics education
  1. Tez No: 174993
  2. Yazar: EMİNE GÜL ÇELEBİ İLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYSUN UMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada, 21. yüzyılın değişen paradigmalarının, matematik eğitimi ve ölçme değerlendirme alanındaki yansımalarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, bu alandaki yeni eğitim ve ölçme değerlendirme yaklaşrmlan, işbirlikli grupla öğrenme ve değerlendirme, portfolyo (ürün dosyalan) değerlendirme, akran değerlendirme, öğrenci günlükleri ile sınırlanmıştır. Yeni eğitim ve ölçme değerlendirme yöntemleriyle geleneksel değerlendirme yaklaşımlarının kullamlması durumu ve yalnız geleneksel eğitim ve ölçme değerlendirme yaklaşımlannm kuUanılmasınrn öğrenciler üzerindeki eğitimsel etkileri incelenmiştir. Bu etkileri incelerken, öğrencilerin akademik başarılan ve derse karşı turumlanm karşılaştırma yoluna gidilmiştir. Kullanılan yeni değerlendirme yaklaşımlanndan elde edilen puanlar arasındaki tutarlılık ve uyuma bakılarak, yöntemlerin geçerlilikleri tartışılmıştır. Aynca, bazı anket sorulanyla öğrencilerin yeni eğitim ve değerlendirme yaklaşımlanyla ilgili düşüncelerini yazmalan istenmiştir. Araştırmanın bulgularından biri, yeni eğitim ve değerlendirme yaklaşımlarının geleneksel değerlendirme yaklaşrmlan ile birlikte kullamlmasmm, öğrencilerin akademik başarılarında ve derse karşı tutumlarmda bir yanyıllık bir süre sonunda anlamlı derecede bir artış oluşturduğu yönündedir. Portfolyo değerlendirmeler ile bireyler, daha nesnel ve formal değerlendirmeler ile elde ettikleri puanlarla anlamlı düzeyde benzer değerlendirme sonuçlan elde ederken, akran değerlendirmeler ve grup değerlendirmelerden elde ettikleri puanlar, bu iki değerlendirme ile elde edilen puanlardan anlamlı ölçüde farklılaşmaktadır. Aynca, bireyler yeni eğitim ve ölçme değerlendirme yaklaşımlanmn geleneksel ölçme değerlendirme yaklaşımlanyla birlikte kullamlmasrmn derste daha başarılı olmalarını sağladığını, kencülerinin öğretmenler tarafından daha doğru olarak algüandıklarmı belirtmektedirler. Anahtar sözcükler Portfolyo Değerlendirme, Öğrenci Günlükleri, Otantik Değerlendirme, Rubrik, Performans Değerlendirme
Özet (Çeviri)
In tins research, reflections of changing paradigms of 21 * century on mathematics instruction and measurement and evaluation areas are aimed to be investigated. With this purpose, new instructional, measurement and evaluation strategies in this subject area are restricted with cooperative group learning and assessment, portfolio assessment, peer assessment and student journals. Educational effects of the case of using new instruction, measurement and evaluation strategies together with conventional assessment strategies and using merely conventional instructional, measurement and evaluation methods on students are investigated. While examining these effects the way of comparing students' academic achievement and atttidutes is taken. By looking to the harmony and coherence of scores which are gained through new assessment strategies that are used, validity of these methods are discussed. Moreover, through some inquiry questions, students are required to write their opinions about the new instruction and assessment strategies. One of the findings of this research is, as a consequence of using new instruction and assessment strategies with conventional assessment strategies students' academic achievements and their attidutes towards the lesson produce a significant difference and in their academic achievements and attidutes, a significant increase occured. While students were obtaining similar scores with portfolio assessment and scores they were gaining in more formal and objective assessments, scores they had in peer assessment and group assessments are significantly different from portfolios and formal exams. Finally individuals indicated that, using new instruction and new measurement and evaluation strategies together with conventional measurement and evaluation strategies ensured them, to be more successful! at lesson and they are more truly perceived by teachers. Key Words Portfolio Assesment, Student Journals, Authentic Assesment, Rubric, Performance Assesment