Seramik ve resimde biyomorfik formların kullanımı: Doğadan ilham alan sanatsal bir yorum
The use of biomorphic forms in ceramics and painting: An artistic interpretation inspired by nature
  1. Tez No: 1001316
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM BOLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER YILIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
Özet
Bu tez çalışması, biyomorfik formların seramik ve resim sanatındaki kullanımını, doğadan beslenen sanatsal yaklaşımlar çerçevesinde incelemektedir. Çalışmada biyomorfik kavramı; tarihsel gelişimi, modern ve çağdaş sanat içindeki yeri bağlamında ele alınmış; organik biçimlerin seramik ve resim sanatındaki estetik ve kavramsal ifade olanakları değerlendirilmiştir. Kuramsal bölümde biyomorfik yaklaşımı benimseyen sanatçıların seramik ve resim alanındaki çalışmaları incelenmiş; bu çalışmalar malzeme, biçim, renk, doku ve yüzey ilişkileri açısından analiz edilmiştir. Uygulama bölümünde ise biyomorfik yaklaşımdan hareketle üretilen özgün seramik ve resim çalışmaları yer almaktadır. Bitki tohumu, kök, kabuk ve çakıl taşı gibi dokulardan esinlenilerek gerçekleştirilen bu çalışmalar, doğadaki büyüme, dönüşüm ve süreklilik kavramlarını sanatsal bir anlatımla yorumlamaktadır. Çalışma sonucunda biyomorfik formların çağdaş seramik ve resim sanatında hem estetik hem de kavramsal açıdan güçlü bir ifade aracı olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the use of biomorphic forms in ceramic and painting practices within the framework of nature-inspired artistic approaches. The concept of biomorphism is discussed in terms of its historical development and its place in modern and contemporary art, while the aesthetic and conceptual expressive possibilities of organic forms in ceramic and painting are evaluated. In the theoretical section, the works of artists who adopt a biomorphic approach in the fields of ceramics and painting are examined and analyzed in terms of material, form, color, texture, and surface relationships. The practical section of the thesis includes original ceramic and painting works produced based on a biomorphic approach. Inspired by textures such as plant seeds, roots, bark, and pebbles, these works interpret the concepts of growth, transformation, and continuity in nature through an artistic expression. As a result, the study reveals that biomorphic forms constitute a powerful means of both aesthetic and conceptual expression in contemporary ceramic and painting art.