Uzun dönem enflasyon büyüme ilişkisi: Türkiye örneği
Long-run inflation-growth relationship: The case of Turkey
  1. Tez No: 175011
  2. Yazar: OĞUZHAN SAÇKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN MORGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Türkiye ekonomisinin yakın tarihindeki en önemli sorunlarından biri yüksek enflasyon olmuştur. Bu dönemde çok sayıda ekonomik kriz yaşanmış, büyüme oranları istikrarsız bir süreç izlemiş ve uzun dönem ortalaması düşmüştür. Bu tezde Türkiye'de uzun dönem enflasyon - büyüme ilişkisi üç aylık veriler ile 1987:11 - 2005:111 dönemi için ampirik olarak test edilmiştir. Bu kapsamda, kurulan VAR denklemleri ile Granger nedensellik testleri, etki - tepki fonksiyonları ve varyans ayrıştırması analizleri yapılmış, ayrıca korelasyon ve regresyon katsayıları incelenmiştir. Korelasyon ve regresyon analizi sonuçları Türkiye'de enflasyon - büyüme ilişkisinin negatif yönde olduğunu göstermiş, ancak yeterince güçlü bulunmamıştır. Diğer taraftan, Granger nedensellik testleri iki değişken arasında nedensellik bulunmadığını, etki - tepki fonksiyonları ise enflasyon ve büyümenin birbirleri üzerinde uzun dönemli etkilerinin olmadığını göstermiştir. Anahtar Sözcükler Enflasyon, Büyüme, VAR
Özet (Çeviri)
One of the most important problems of the Turkish economy in the recent history has been the high inflation. In this era many economic crises were experienced, growth rates followed an unstable path and the long-run average rate of growth declined. In this study, the long run relationship between inflation and growth was tested emprically using the quarterly data over 1987:11-2005-111 period. In this context, with VAR equations formed, Granger causality tests, impulse-response functions and variance decomposition analyses were performed beside the analyses of correlation and regression coefficients. The results of the correlation and regression analyses showed that the long run relationship between inflation and growth was negative, however this relationship was found to be rather weak. On the other hand, Granger causality tests showed that there is no causality between variables and impulse - response functions showed that inflation and growth have no effect on each other in the long-run. Key Words Inflation, Growth, VAR