Hekimlerin özellikleri ve çıktıya dayalı hekim performansı: Bir eğitim hastanesinde tanımlayıcı araştırma
Physician characteristics and output oriented physiscian performance: A decriptive study at training hospital
  1. Tez No: 175021
  2. Yazar: AYDIN ORUÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA KILIÇ, Y.DOÇ.DR. ÖZNUR AŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Hekimlerin klinik düzeyde performanslarının değerlendirmesine yönelik yöntemlerin geliştirilmesine giderek artan bir önem verilmektedir. Sağlık sistemlerinde hekim performansı, sunulan hizmetlerin kalitesini doğrudan etkilemektedir. Sağlık kurumlan yöneticilerinin temel görevlerinden en önemlisi, hekim personelin en düşük maliyetle en kaliteli hizmeti sunmalarım sağlamaktır. Hizmet kalitesini yükseltmek ve hizmet maliyetlerini azaltlam için kuma ve özel kesim sağlık kurumları hekim ödemeleri ile performans arasında bağ kuran özendirici programlan uygulamaya başlamışlardır. Performans değerlendirmesi, arzulanan hizmet sonuçlarını elde etmek için hekimlerin kanıta dayalı standartlan ne derece sağladıklarının objektif biçimde ölçülmesini ve değerlendirilmesini ifade etmektedir. Sağlık sektöründe performans değerlendirme özellikle hizmet kalitesini, hasta emniyetini ve hizmete yönelik sorumluluklan sağlamak için yaygın biçimde kullanılmaktadır. Doğru biçimde yapılabilirse, performans değerlendirmesi, hizmet kalitesinin yükseltilmesi, hizmetlerin eşgüdümlenmesi ve yönetimi ve belirli performans düzeylerine ulaşan hekimlerin ödüllendirilmesi çalışmaları için önemli bir potansiyel yaratmaktadır. Bununla birlikte, bürokratik, gelişigüzel ve cezalandırma amacıyla yapılırsa, performans değerlendirmesi hasta hizmetlerinin, hasta hekim ilişkilerinin bozulmasına ve hekimlerde mesleki tatminsizliğe yol açabilir. Araştırma evrenini, Ankara'da faaliyette bulunan, muayene, yataklı tedavi hizmetleri ve cerrahi hizmetler sunan tüm uzman hekimler (dahili ve cerrahi) oluşturmaktadır. Hekim performansı ile ilgili ölçütler (muayene sayısı, haat günü sayısı, cerrahi prosedürler) hekim düzeyinde toplanmıştır. Sağlık Bakanlığının geliştirdiği hizmet ağırlıkları kullanılarak hekim performansları hesaplanmıştır. Yaş, cinsiyet, kıdem gibi hekim özellikleri ile hekim performansı arasındaki ilişkiler, parametrik ve parametrik olmayan istatistiksel teknikler kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma, hekim performansının, hekimlerin özelliklerine göre değiştiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Increasing attention is being directed towards finding ways of assessing how well doctors perform in clinical practice. The performance of doctors in health care systems have directly great impact on the overall quality of patient care. An essential element in the health care manager's job is ensuring that clinicians provide excellent care at optimum cost. To improve quality and cut healthcare costs, governmental and private health care organizations will increasingly introduce incentive programs linking payment to performance. Performance evaluation means the objective assessment of how well physicians adhere to evidence-based standards to achieve desired outcomes. Performance evaluations is increasingly being applied in the healthcare sector to improve the quality, safety, and accountability of medical care. It can be said that performance evaluations - if done right - have great potential to improve the quality of patient care, enhance the coordination and management of care, and reward physicians who meet or exceed the benchmarks set by performance measures. However, if applied in a bureaucratic, arbitrary, or punitive manner, performance measurement can hinder quality and harm patient care, undermine the physician-patient relationship, and cause physician career dissatisfaction. The study population was all specialists (internists and surgery) who provided outpatient, inpatient and surgical services at training hospital, located in Ankara). Performance measures (outpatient visits, number of inpatient days and surgical procedures) are systematically collected at the physician level. Using MoH weights, physician performances were calculated. Relationship between phyician characteristics such as age, sex, seniority etc., and physician performance were analyzed parametric and nonparametric statistical methods. Study shows that there is a significiant diffrences in physician performance by physician characterists.