Majör depresif bozukluklu hastalarda sertralin ve fluvoksaminin cinsel yan etkiler açısından karşılaştırılması
- Tez No: 175143
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CEZMİ ARIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Seçici serotonin gerialım inhibitörleri (SSRI), yaygın olarak kullanılan bir antidepresan sınıfıdır. Bu grubun yüksek oranlarda cinsel işlev bozukluğuna neden olduğu yapılan çalışmalarda saptanmıştır. Çalışmamızın amacı, sertralin ve fluvoksaminin cinsel yan etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya, psikiyatri polikliniğine 01.04.2005-01.04.2006 tarihleri arasında ayaktan başvuran, DSM-IV tanı kriterlerine göre Majör Depresif Bozukluk tanısı konulan ve çalışmaya kabul edilme kriterlerini karşılayan bütün hastalar alınmıştır. Çalışma başlangıcında, hastalara Bilgi Formu ve DSM-IV Eksen I Bozuklukları îçin Yapılandırılmış Klinik Görüşmesi (SCID-I); başlangıçta, 3. ve 6. haftada UKU (Udvalg for Klinikse Undersogelser) Yan Etki Değerlendirme Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri (BDE), Beck Anksiyete Envanteri (BAE), Golombok Rust Cinsel Doyum Ölçeği (GRCDÖ) uygulanmıştır. Çalışmaya katılan 82 hastanın 11 'i yan etkiler nedeniyle çalışmayı bıraktı ve sertralin grubundan 35, fluvoksamin grubundan 36 hasta olmak üzere, toplam 71 hasta ile çalışmaya devam edildi. Çalışmada antidepresan tedavi alan hastaların 43 'ünde (%60.6) cinsel yan etki tespit edilmiştir. Bunların 11 'i (%25.6) cinsel yan etkileri kendiliğinden dile getirmiştir. Cinsel yan etkiler, hastaların 32'sinde (%74.4) ise cinsel yan etki olup olmadığı sorularak elde edilebilmiştir. Cinsel yan etki, sertralin grubunda, %62.9 oranında ve fluvoksamin grubunda %58.3 oranında saptanmıştır. Her iki grup arasında, cinsel yan etki bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Selektif serotonin gerialım inhibitor grubu antidepresanlann cinsel işlev bozuklukları üzerine etkileri değerlendirildiğinde, bu ilaçların cinsel işlev bozukluğu yapıcı yan etkilerinin göz ardı edilmemesi ve hekim tarafından mutlaka takip edilmesinin gerekliliği ortaya çıkmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Selektif serotonin gerialım inhibitörleri, antidepresan, sertralin, fluvoksamin, cinsel yan etki, depresyon.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Selective serotonin re-uptake inhibitors (SSRI) is a widely used antidepressant group. It has been identified in various studies that this group causes sexual dysfunction in high proportion. The purpose of this study was to compare the sexual adverse effects of sertraline and fluvoxamine. Subjects who applied to psychiatric autpatient clinic between 01.04.2005 and 01.04.2006 were recruited to the study. They were all diagnosed with Major Depressive Disorder according to the DSM-IV diagnostic criteria, and were appropriate for the inclusion criteria. At the beginning of the study a Sociodemographic and Clinical Information Form was filled and Structured Clinical Interview for DSM-IV, Clinical Version (SCID-I) was performed; in the first and, 3rd and the 6th weeks UKU (Udvalg for Klinikse Undersogelser) Adverse Effect Assessment Scale, Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI) and Golombok Rust Inventory of Sexual Satisfaction (GRISS) were applied. Of the 82 patients, 1 1 left the study due to adverse left and the study was maintained 35 patients in sertraline group and 36 patients in fluvoxamine group, with a sum of 71 patients. Sexual adverse effect was observed in 43 (60.6%) of the patients. Eleven of these (25.6%) stated their sexual problems by themselves. In the 32 of them (74.4%) sexual adverse effects were obtained by asking to patient if there is any sexual adverse effects or not. The percentage of sexual adverse effects in sertraline group was 62.9% and 58.3% in the fluvoxamine group. No statistically significant difference was found between the two groups. When the effects of SSRI group antidepressants on sexual dysfunction are evaluated, their adverse effects on sexual function should be considered by the clinician and should certainly be closely followed. KEY WORDS: Selective serotonin re-uptake inhibitors, antidepressant, sertraline, fluvoxamine, sexual adverse effects, depression. m