Rejyonal intravenöz anestezide lidokain ve lidokaine eklenen farklı dozlardaki deksmedetomidin kombinasyonlarının karşılaştırılması
- Tez No: 175144
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT GÜLDOĞUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Deksmedetomidin; klonidinden sekiz kat daha selektif bir alfa2 agonist ajandır. Hastalarda sedasyon, hemodinamik stabilite, analjezi sağlamakta ve anestezik madde ihtiyacım % 90 oranında azaltmaktadır. Çalışmamızda rejyonal intravenöz anestezi (RİVA) tekniği ile el ve önkol cerrahisi planlanan olgularda Iidokain ve lidokaine eklenen farklı dozlardaki deksmedetomidini; duyusal ve motor blok başlama ve geri dönüş süreleri, hemodinamik parametreler, anestezi kalitesi, intraoperatif ve postoperatif ağrı, sedasyon, postoperatif 24 saatte tüketilen toplam analjezik miktarı ve oluşabilecek yan etkiler açısından karşılaştırmayı amaçladık. RÎVA uygulaması için; el ve önkol cerrahisi planlanan ASA I, 60 hasta rastgele 3 gruba ayrıldı. Grup F de % 0.5 Iidokain (3 mg/kg), Grup IF de % 0.5 Iidokain (3 mg/kg) + deksmedetomidin 0.5 p.g/kg, Grup IIP de % 0.5 Iidokain (3 mg/kg) + deksmedetomidin 1 ug/kg dozlarda; hazırlanan solüsyonun volümü serum fizyolojik ile 40 mi' ye tamamlanarak uygulandı. Duyusal ve motor blok başlama ve geri dönüş süreleri kaydedildi. Turnike uygulaması öncesi ve sonrasında 1, 3, 5, 10, 15, 20, 30, 40, 50 ve 60. dakikalardaki hemodinamik değişiklikler, anestezi kalitesi, turnike ağrısı, sedasyon düzeyleri ve intraoperatif opioid ihtiyacı olan hasta sayısı kaydedildi. Turnikenin indirilmesini takiben , ağrı ve sedasyon düzeyleri, postoperatif ilk analjezik istek zamanı, postoperatif 24 saatte tüketilen toplam analjezik miktarı ve oluşabilecek yan etkiler saptandı. Gruplar arasında duyusal ve motor blok başlama süreleri, sedasyon düzeyleri ve yan etkiler açısından fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Dexmedetomidine is approximately 8 times more selective toward the a-2- adrenoceptors than clonidine. It decreases anesthetic requirements by up to % 90 and induces sedation, hemodynamic stability and analgesia in patients. This study was designed to evaluate the effect of dexmedetomidine when added to lidocaine in different concentrations for intravenous regional anaesthesia (IVRA). We investigated the onset and recovery times of sensory and motor block, hemodynamic variables, the quality of the anaesthesia, intraoperative and postoperative pain, sedation, total analgesic consumption in first 24 h and side effects. Sixty patients undergoing hand surgery were randomly divided into three groups to receive IVRA. They received 40 ml of either (Group I) lidocaine 0.5 % (3 mg/kg), (Group II) lidocaine 0.5 % (3 mg/kg) + dexmedetomidine 0.5 ug/kg or (Group III) lidocaine 0.5 % (3 mg/kg) + dexmedetomidine 1 ug/kg. Sensory and motor block onset and recovery times were noted. Before and after the tourniquet application during 1,3, 5, 10, 15, 20, 30, 40, 50, and 60 min, hemodynamic variables, the quality of the anaesthesia, tourniquet pain, sedation and the number of the patients that needed analgesic were recorded. After the tourniquet deflation, sedation values, time to first analgesic requirement, analgesic use in 24 h and side effects were noted. There were no differences among groups in the time to onset of sensory and motor blocks, sedation values and side effects.