Data aggregation related issues in wireless sensor networks and the new sectoral sweeper scheme
Telsiz sensör ağlarda veri toplama ilgili konular ve yeni sektörel tarayıcı konsepti tasarımı
  1. Tez No: 175159
  2. Yazar: AYHAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: RDAL ÇAYIRCI, VEDAT COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
! «" ABSTRACT (TURKISH) TELSİZ SENSOR A?LARDA VERİ TOPLAMA İLE İLGİLİ KONULAR VE YENİ SEKTÖREL TARAYICI KONSEPTİ TASARIMI Anahtar Kelimeler : Telsiz Sensör Ağlan, Veri Toplama, Sinyal Gücü Göstergesi, Görev Dağıtımı, Yönlü Anten, Sektörel Tarayıcı. Bu tezde, Telsiz Sensör Ağlarında veri toplama ile ilgili konulan, şu anki araştırma alanlanna ve sıcak konulara dair geniş bir görüş kazanmak maksadıyla inceliyoruz. Yönlendirilmiş antene sahip merkezi bir sensörün görev dağıtımı yaptığı yeni bir tasanm olan Sektörel Tarayıcı tanıtılmadan önce ise, bu tasanmın elemanlan hakkında gerekli temel teknik altyapı bilgisi sunulmaktadır. Görev alan sensör algılamaya ve raporlar üretmeye başlar. Böylece belirli bir bölgedeki sensörler arzu edildiği zaman aktif veya pasif hale getirilebilir. Her bir bölgedeki işleri birbirinden ayırmak için herbirine ayn birer görev tanımı atanır. Sensörler aldıkları mesajlarda bu görev tammlanna ve sinyal gücü göstergesine sahiptirler. Bu veriyi kullanarak, sensörlerin yerleri birçok uygulama için yeterli olabilecek seviyede tahmin edilebilir. Önerdiğimiz sistem, sensör yönetimi ve yer tesbiti için herhangi ilave bir yazılım veya donanım gerektirmediği için, küçük sensörlerin bilinen yetersizliklerinin etkin olarak üstesinden gelinir. Tasanmmıız, aym zamanda enerji tüketimi kayda değer bir seviyede azaltır ve süratli görev dağılımı sağlar. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT (ENGLISH) DATA AGGREGATION RELATED ISSUES IN WIRELESS SENSOR NETWORKS AND THE NEW SECTORAL SWEEPER SCHEME Keywords : Wireless Sensor networks, Data Aggregation, Received Signal Strength Indicator, Task Dissemination, Directional Antenna, Sectoral Sweeper. In this thesis, we review the data aggregation related issues in Wireless Sensor Networks to gain a global view of current research areas and hot topics. The sectoral sweeper scheme is also introduced where a central node that has a directional antenna broadcasts tasks, after supplying a basic technical background about the components of the new scheme. Nodes which receive a task start sensing and generating reports. Hence nodes at a specified region can be activated or deactivated at any time. Tasks are also associated with a unique identification for each region. Sensor nodes include related task identifications and received signal strength indicator in their messages. By using mis data, the location of the sensor nodes can be estimated with a resolution high enough for many applications. Since our scheme does not require any additional software or hardware for node management and location estimation in sensor nodes, the deficiencies of tiny sensors are effectively eliminated. Our scheme also reduces energy consumption considerably and provides immediate task dissemination. IV