Querying sensor fields by using quadtree based dynamic clusters and task sets
Sensör sahasının Quadtree tabanlı dinamik gruplar ve görev kümeleri ile sorgulanması
- Tez No: 175160
- Danışmanlar: DR. ERDAL ÇAYIRCI, YRD. DOÇ. DR. VEDAT COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ABSTRACT (TURKISH) SENSÖR SAHASININ QUADTREE TABANLI DİNAMİK GRUPLAR VE GÖREV KÜMELERİ İLE SORGULANMASI Anahtar Kelimeler : S ensor ağlar, Veri toplama, Veri sorgulama, Veri yayılması, Görev atama, Veri kaynaşması, Quadtree adresleme Bilimde son zamanlarda meydana gelen gelişmeler neticesinde sensör olarak adlandırılan telsiz aygıtlar geliştirilmiştir. Bağımsız çalışabilmelerini mümkün kılmak üzere geliştirilen bu aygıtlar geleneksel telsiz ağlar için yapılmış aygıtlardan daha farklı bir mimariye sahiptir. Düşük maliyetli donanım, sınırlı güç tüketimi, küçük boyut, veri toplama ve iletme fonsiyonlan tipik farklılıklarıdır. Sensor ağda görevli tüm ağ elemanları çevrelerinden veri toplayarak bu verileri bir işbirliği içerisinde düşük güç tüketimiyle genellikle sink olarak adlandırılan bir son noktaya iletirler. Sensör ağların bu özelliklerinden dolayı sensörlerin konumunun bilinmesi sensör ağların önemli bir tasarım parçasıdır. Bütün bunlara sonuç olarak sensör ağlar için güç hassasiyetli, etkili sorgulama ve görevlendirme işlemlerine de uygun yer saptama düzenlemelerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Sensör ağlarda veriyi gönderen sensörün tanımlamasının yerine verinin ait olduğu alanın bilinmesi daha önemlidir. Sensörler konumlarının belirlenmesi için koordinat yada grid sistemleri kullanılarak adreslenebilirler. Bu sistemlerin yerine biz bu tezde daha etkili ve avantajlı olan yeni bir düzenleme önerdik. Bu quadtree tabanlı adreslemedir. Quadtree adresleme sensör sahasını her bir sahada sadece bir sensör kalıncaya kadar dört eşit alt sahaya ardı adına bölme işlemidir. Sensörün bulunduğu alt sahaya göre sensörü eşsiz bir adresle tanımlayabiliriz. Sensörün bulunduğu quadtree alt alanı, sorgulama alanına dahil ise sorgulamaya cevap verir. inBu çalışmada ayrıca quadtree tabanlı adresleme kullanılarak sensör görev kümeleri oluşturulan dinamik gruplama düzenlemesi tanıtılmıştır. Görev kümeleri içindeki sensör sayılan görev özelliklerine bağlıdır. Bunun için sensör uygulama sahasından alınan verinin detaylandmlması kullanıcı tarafından belirlenen seviyeye bağlıdır. Performans değerlendirmelerimiz quadtree tabanlı dinamik gruplamanın sorgulama esnasında kullanılan sensör sayısını azalttığını göstermiştir. Bu azalma sorgulma esnasında enerji tasarrufu sağlar. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT (ENGLISH) QUERYING SENSOR FIELDS BY USING QUADTREE BASED DYNAMIC CLUSTERS AND TASK SETS Keywords : Sensor networks, Data aggregation, Data querying, Data dissemination, Task assignment, Quadtree addressing. Recent scientific improvements have enabled the development of new wireless devices which are named sensor nodes. Since they are developed for independent usage concept, such devices have different architecture from traditional wireless network devices. Low cost, low power consumption, small size, data gathering and conveyance functions are typical differences. In sensor networks all network elements gather data from their surroundings around and send these data to any end point (named sink) by using wireless medium with a collaborated work by using limited battery power. Because of these properties of sensor networks, knowing location of sensor nodes is an important design issue. As a result of these, power aware location schemes which are also effective in tasking and querying, must be developed for sensor networks. In sensor networks, it is more important to know the area where the data belong to; instead of the identification of the sensor node which sends the data. A coordinate or grid system can be used to address the nodes based on their location. Instead of these systems, we proposed more efficient and advantageous scheme in this thesis. This is quadtr ee based addressing. Quadtree addressing is the process of dividing the sensor field into four equally sized sub areas until at most one sensor node remains in every sub area. We can uniquely address a specific sensor node by addressing the quadtree sub area where the sensor node is. A sensor node responds to a query if it is in the rectangle that represents the quadtree sub area.In this study also a dynamic clustering scheme is introduced where a task set of sensors is formed for each task by using quadtree based addressing. The number of nodes in a task set depends on the task specifications. Hence, the sensed data is retrieved from a sensor field in the level of detail specified by users. Our performance evaluations show that quadtree based dynamic clustering scheme reduces the number of sensors involved in a query. This supply an energy conservation during querying. VI