Böbrek transplantasyonunun arteriyel sertlik ve sol ventrikül hipertrofisine etkisi.
The effects for renal transplantation on arterial stiffness and left ventricular hypertrophy in patients with end-stage renal disease.
- Tez No: 175201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN KEVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
6. ÖZET Böbrek Transplantasyonunun Arteriyel Sertlik ve Sol Ventrikül Hipertrofisine Etkisi Arteriyel sertlik genel toplumda ve kronik böbrek hastalığında kardiyovasküler morbidite ve mortalitenin bağımsız bir göstergesidir. Daha önce yapılan az sayıda ve az olgu sayılı araştırmalarda böbrek transplantasyonu sonrası arteriyel sertlikte uzun dönemde meydana gelebilecek değişiklikler ele alınmış ve olumlu değişiklik gözlendiği belirtilse de bu konuda uzun dönem prospektif kontrollü çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı böbrek transplantasyonunun uzun dönemde arteriyel sertlik üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Yirmibir böbrek transplantasyon hastası, 23 hemodiyaliz, 7 periton diyalizi hastası ve 20 sağlıklı kontrol çalışmamıza dahil edildi. Arteriyel sertlik, Velocity SphygmoCor® Pulse Wave System cihazı kullanılarak nabız dalga hızı ölçümü ile değerlendirildi. Transplantasyon grubundaki hastalar transplantasyon öncesi ve 1. yılda, diyaliz programındaki hastalarda da bazal ve 1. yılda nabız dalga hızı ölçümü ve ekokardiyografî ile sol ventrikül kitle indeksi ölçümü yapıldı. Hastaların yaş, cinsiyet, diyaliz süresi, sistolik, diyastolik kan basıncı, hemoglobin, serum lipid, albumin, kalsiyum ve fosfor düzeyleri kaydedildi. Transplantasyon ve diyaliz grubunda bazal değerler arasında anlamlı fark saptanmadı. NDH açısından iki grup arasında anlamlı fark olmayıp; diyaliz grubunda ortalama 7.7 m/sn, transplant grubunda 8.01 m/sn olarak değerlendirildi. NDH 6.47 m/sn olan sağlıklı kontrol grubundan anlamlı yüksek bulundu. 12.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The Effect of Renal Transplantation on Arterial Stiffness and Left Ventricular Hypertrophy in Patients with End-Stage Renal Disease Arterial stiffness is one of the major independent risk factors for cardiovascular morbidity and mortality in both the general population and patients with chronic renal disease. The course of arterial stiffness after renal transplantation (RTx) has not been studied extensively. In the present study, we investigated the long-term effects of RTx on arterial stiffness. Twentyone patients with RTx, 23 maintenance hemodialysis (HD) patients, seven peritoneal dialysis patients and 20 healthy subjects were included. Arterial stiffness was assessed using non-invasive SphygmoCor® Pulse Wave Velocity (PWV) System before and 1 year after RTx, and at the baseline and 1 year later in maintenance HD patients. Age, gender, duration of HD, systolic and diastolic blood pressure levels, hemoglobin, serum lipids, albumin, calcium, phosphate, and echocardiographic left ventricular mass index were also determined. At the baseline, all the studied parameters were the same in HD and RTx patients. PWV values also were the same (7.71 and 8.01 m/s, respectively), and significantly higher than that of healthy controls (6.47 m/s).