Sekonder amiloidozda renal biyopsideki depolanma yerine göre böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Sekonder ami̇loi̇dozda renal bi̇yopsi̇deki̇ depolanma yeri̇ne göre böbrek fonksi̇yonlarinin değerlendi̇ri̇lmesi̇
- Tez No: 663740
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİZAR ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Amaç: Amiloidoz fibriller yapıdaki bir protein olan amiloidin doku veya organlarda birikmesi sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu çalışmada renal biopsi ile sekonder amiloidoz tanısı almış olan hastaların biyopsideki depolanma yerine göre (glomerüler ve/veya glomerüler+tubuler ) böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmaya Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefrotik Sendrom Polikliniğine başvuran ve renal biyopsi sonucunda sekonder amiloidoz tanısı almış toplam 50 (28 erkek, 22 kadın, ortalama yaş: 46.92±13.38) hasta alındı. Biyopsi bulgularında 9 hastada glomerüler tutulum (l.grup), 41 hastada glomerüler+tubuler tutulum (2. grup) saptandı. Grupların ilk başvuru, 3., 6., 12. ve 24. aydaki serum kreatinin, kreatinin klirensi ve total proteinüri düzeyleri karşılaştırıldı. Kreatinin klirensi Modifıcation of Diet in Renal Disease (MDRD) formülü ile hesaplandı. Bulgular: Gruplar arası başlangıç ve takip süreleri içindeki serum kreatinin, kreatinin klirensi ve total proteinüri düzeyleri anlamlı farklılık göstermedi (her üçü içinde p >0.05). Glomerüler tutulumu olan olgularda 6. ayın başlagıcından 24.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Amiloidosis is a disease which occurs as a result of accumulatioıı of amyloid, a protein in fibrillary structure, in tissues and organs. In this study, it is aimed to evaluate the renal functions according to the accumulation site of amyloid (glomerular, tubular+glomerular) in patients who diagnosed as secondary amiloidosis by renal biopsy. Materials and methods:50 patients(28 men, 22 women, mean age: 46,92+-13,38) who applied to Göztepe Training and Research Hospital nephrotic syndrom policlinic and diagnosed as secondary amiloidosis by renal biopsy were included in this study. According to the fındings of renal biopsy, glomerular accumulation (group 1) was detected in 9 patients and glomerular and tubular (group 2) accumulation was detected in 41 patients.First application and 3rd, 6th, 12th,24th months' serum creatinin, creatinin clearence and total proteinuria levels of groups were compared. Creatinin clearence was estimated by Modifıcation of Diet in Renal Disease(MDRD) formula. Results:Initial and subsequent serum creatinin, creatinin clerance and total proteinuria levels between groups were not found to be signifıcantly different(p>0.05 for three of them).