Atriyal fibrilasyonda diyastolik fonksiyonların değerlendirilmesinde intraventriküler pulsed doppler e dalga dispersiyonunun yeri
- Tez No: 175321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Bu çalışma,atriyal fıbrilasyonlu hastalarda diyastolik fonksiyonların değerlendirilmesinde, intraventriküler E dalga dispersiyonunun yerini belirlemek için planlanmıştır. Diyastolik kalp yetersizliği, konjestif kalp yetersizliği tanısı konan hastaların yaklaşık 2/3 'ünde ya tek başına yada sistolik yetmezlikle beraberdir. Atriyal fibrilasyon ile birlikte ise daha komplike bir hale gelebilmektedir. AF 'de diyastolik fonksiyonun noninvazif belirlenmesi için geniş kapsamlı bir çalışma yapılmamıştır. Konvansiyonel parametrelerin (E/A), atriyal kontraksiyon dalgası (A) olmadığında kullanılamaması nedeniyle hala farklı yöntemler araştırılmaktadır. Renkli Doppler M-mod erken diyastolik doluş dalgası propagasyon velositesinin invazif yöntemlerle parelellik gösterdiği bir çok çalışmada ortaya konmuştur. Biz propagasyon velositesini, diyastolik disfonksiyonun AF'li hastalarda belirlenmesinde anahtar yöntem olarak belirledik. Çalışmaya ekim 2002-şubat 2003 tarihleri arasında kliniğimizde AF tanısı konan 31 kadın ve 20 erkek, toplam 51 hasta alındı.Gruplar arasında, yaş, cinsiyet,sol ventrikül EF, duvar kalınlıkları,sol ventrikül iç çapları ve kalp hızı bakımından fark yoktu.Hastalar, propogasyon velositesine göre, 0.45 m/sn altında olan diyastolik disfonksiyonlu grup 1(31 hasta) ve 0.45 m/sn 'ye eşit veya üstünde olan ve diyastolik disfonksiyonu olmayan grup 2 (20 hasta) olarak ikiye ayrıldı.Mitral kapak uçlarından başlayarak apekse doğru her 1 cm 'de bir Pulse Doppler(PWD) ile bölgesel velositeler ölçüldü. Eo(mitral kapak uçlarından alman velosite) ve E deselerasyon süresi(DTO) yönünden her iki grup arasında fark yoktu(sırasıyla P=:0.32,P=0.09). ElQ.cm'den alman E velositesi), ve DT1, 1. cm' den alman gruplar açısından farklı değildi(sırasıyla P=0.16,P=O.38).
Özet (Çeviri)
THE PLACE OF INTRAVENTRICULAR PULSED DOPPLER E WAVE DISPERSION IN ASSESMENT OF DIASTOLIC FUNCTIONS IN ATRIAL FIBRILLATION. ABSTRACT,, V Objective: This study/designed to determine the place of intraventricular E wave dispersion in assessment of diastolic functions in patients with atrial fibrillation. Background: Diastolic heart failure is seen isolated or together with systolic heart failure in 2/3 of patients with diagnosis of congestive heart failure. It may become more complicated with atrial fibrillation. There was no large trial in noninvasive assessment of diastolic dysfunction in atrial fibrillation. Different methods have been investigated because of useless of conventional parameters (E/A) due to absence of atrial contraction wave (A wave) in atrial fibrillation. Material and Methods: Color M-Mode Doppler E wave propagation velocity correlated with invasive parameters in many studies.We choosed the propagation velocity as a key method to determine diastolic dysfunction in patients with atrial fibrillation. 51 patients (31 female, 20 male) diagnosed as atrial fibrillation between October 2002 and February 2003 were included in our study. There was no difference between the groups regarding age, sex, left ventricul ejection fraction, wall thickness, left venticul internal diameters and heart rate. Patients were divided into 2 group according to propagation velocity as group 1 (with diastolic dysfunction) with propagation velocity < 0,45 m/s (31 patients) and group 2 (without diastolic dysfunction ) with propagation velocity > 0,45 m/s (20 patients) Regional velocities were measured with Pulsed Wave Doppler (PWD) at every 1 cm starting from the mitral wave tips through left ventricular apex. Results: There was no difference between 2 groups regarding E0 (velocity measured from mitral wave tips) and E deceleration time (DT0)(p=0,32 and p=0,09 respectively). Measurements from 1st cm as El (E velocity from 1st cm) and DTI were not different between the groups (p=0,16, p=0,38 respectively). E2 (E velocity from 2nd cm) was lower in Group 1 (p< 0,01). DT2 was longer in Group 1 (p< 0,009).