Hidroksi üç gruplu polibütadienin kullanılabilirlik ömrünün saptanması
The Life time prediction of hydroxy terminated polybutadien
- Tez No: 17538
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SERPİL AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
HİDROKSİ UÇ GRUPLU POLİBUTADİENİN KULLANILABİLİRLİK ÖMRÜNÜN SAPTANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Adnan AKBAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1991 ÖZ Son zamanlarda katı roket yakıtlarında polimerik bağlayıcı olarak en yaygın kullanılan HTPB (Hidroksi uç gruplu polibutadien) 'nin ısı ve nem yaşlandırılması yapıldı ve kullanılabilirlik ömrü saptandı. Yaslandırmanın etkilerini incelemek için 50, 65, 80 ve 100 °C sıcaklıklarda ve yüksek nem ortamında bekletilen HTPB örneklerinin viskozite, fonksiyonel uç grup ve molekül ağırlığındaki değişmeler belirli aralıklarla ölçüldü. Yapıdaki değişmeleri incelemek amacı ile örnekler üzerinde spektroskopik ve termal analiz çalışmaları yapıldı. HTPB matrikslerinde yaşlandırma süresinin, sıcaklığın ve nemin etkisi mekanik testler yapılarak incelendi. yaşlandırma sıcaklığı ve suresi arttıkça, HTPB' nin viskozitesinde, ortalama molekül ağırlığında ve fonksiyonel uç. gruplarında artış oldu. HTPB matrikslerinde gerilme direncinde önemli değişme görülmezken, kopmadaki yüzde uzamada azalma, elastik modülünde artma gözlendi. HTPB' nin kullanabilirlik ömrü 7 yıl olarak saptandı. Bilim kodu : 405.04.02 Anahtar kelimeler s HTPB, bağlayıcı, yakıt, yaşlandırma, kullanılabilirlik ömür Sayfa adedi ı 87 Tez yöneticisi : Doç. Dr. Serpil AKSOY III
Özet (Çeviri)
THE LIFE TIME PREDICTION OF HYDROXY TERMINATED POLYBUTADIEN (M.Sc. Thesis) Adnan AKBAS GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1991 ABSTRACT Thermal and humidity aging of HTPB (Hydroxy terminated polybutadiene) which is widely used as polymeric binder in the solid rocket propel lant have been carried out and the life time of it has been predicted. The changes on viscosity, functionality and molecular weight of HTPB samples which were stored at 50, 65, 80, 100°C and high humidity environments were monitored with certain periods in order to investigate the effects of aging conditions. In order to observe the changes in the HTPB structure spectrometric and thermal analysis studies have also been carried out. The effects of aging time, temperature and humidity on the HTPB matrixes have been investigated with mechanical tests. The viscosity, average molecular weight and functionality of HTPB have been increased with temperature and duration of aging. On aging, however, a decrease in strain at break and an increase in elastic module have been observed while no prominent change in stress at break on the HTPB matrixes. The useful life time -For HTPB has been predicted as 7 years. Science code : 405.04.02 Key words s HTPB, binder, propel lant, aging, life time F'age number s '37 Adviser 5 Assoc. Prof. Dr. Serpil AKS0Y IV