Öğrenci ve öğretmen algılamalarına göre Ankara'daki liselerde fizik öğretiminin sorunlarının tesbit edilmesi
The Determination of the problems of teaching physics at high schools in Ankara
- Tez No: 17539
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Araştırma, Ankara'.daki bazı liselerde fizik dersi alan öğrencilerle fizik öğretmenlerinden oluşan örnek grupları üzerinde yapıldı. Araştırmanın ana hipotezi kurulduktan sonra tarama (Survey) metodundan faydalanarak ön bilgi ve materyal toplandı. Ana hipotezi destekleyen on adet alt hipotez kuruldu. Problemlerin tesbiti ve bu konuda örnek grupların görüşlerini belirlemek gayesiyle kapalı uçlu anket formları hazırlandı ve uygulandı. Anket sonuçlarının istatistik analizleri yapıldı vet testi ile test edildi. Buna göre örnek grupların 1. ve 8. alt hipotezlerde farklı görüşlerde, diğer alt hipotezlerde ise aynı görüşlerde oldukları anlaşıldı. Bulgular araştırmanın ana hipotezini destekledi. Elde edilen sonuçlar mevcut eğitim sistemimiz içerisinde değerlendirilerek sorunlar ile bunların çözüm yolları tezin sonuçlar bölümünde belirtildi.
Özet (Çeviri)
This research was made on the model groups including the teacher? end the students who take physics course of some lycee :n Ankara. After the main hypothesis of the research was built up, prelimunery data and materials were collected by usumg“Sun/ey Method”Ten SuD-nypothesies supporting the main uy?ctnes!5s were built up. In order to determine the problems and the thoughts of the mode! groups on this subject, firstly a close-end questionnaire was prepared ant applied. The results of the questionnaires were analyzed statistically and were tried withT-test. In accordance with this, it was determined that the model groups had different thoughts on the 1 st and S th sub-hypothesies but consensus on the others. The findings supported the mam hypothesis of the research. The results supported the main idea of the hypothesis. The results were evaluated according to our current educational system and problems and sollutions were shown at the last part of the thesis.