Hafif orta ağırlıkta astımlı çocuklarda balgam uyarı yöntemi ile sitolojik inceleme sonuçları
Cellular examination results of induced sputum in children with mild and moderate persistent asthma
  1. Tez No: 175458
  2. Yazar: BANU KÜÇÜKEMRE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN GÜLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çocukluk çağı astımında havayolu enflamasyonunun önemi ve bulguları erişkin astımından daha az bilinmektedir. Bu çalışmada inhale kortikosteroid tedavisi kullanmakta olan hafif ve orta persistan astımlı çocuklarda uyarılmış balgam yöntemi ile havayolu enflamasyon derecesinin araştırılması amaçlanmıştır.7-18 yaş arası 30 astım ve aynı yaş grubunda olan 40 sağlıklı kontrol olgusundan balgam uyarılması yöntemi ile örnek elde edilmiştir. Balgam örnekleri biyokimyasal işlemlerden sonra sitospinle lam üzerine yayılmış, 400 skuamoz olmayan hücre sayılarak enflamatuar hücrelerin oranına bakılmıştır.Yeterli miktarda balgam olguların %71,4'ünde elde edilmiştir. Astımlı olgularda, sağlıklı kontrollerden istatistiksel anlamlı olarak daha fazla balgam eozinofilisi saptanmıştır (p=0,03).Astım hastaları kendi aralarında değerlendirildiğinde de hastalığı kısmen kontrollü grupta, tam kontrollü gruba göre istatistiksel anlamlı olarak daha fazla balgam eozinofilisi saptanmış (p=0,004); balgam eozinofilisi ile hastalık kontrolü arasında negatif yönde güçlü bir ilişki gösterilmiştir (r = -0,66, p < 0,001).Hastaların tek tek yakınmaları ile de balgam eozinofilisinin ilişkisi araştırılmış, gece (r = 0,6, p = 0,001), gündüz (r = 0,51, p = 0,007), egzersiz yakınmaları (r = 0,66, p < 0,001) ve beta-2 agonist gereksinimi (r = 0,66, p < 0,001) ile balgam eozinofilisi arasında pozitif yönde güçlü ilişki gösterilmiştir. Hastaların geçirdikleri astım atakları ile de balgam eozinofilisi arasında pozitif yönde güçlü bir ilişki saptanmıştır (r = 0,51, p= 0,007).Bu bulgular, standart dozlarda kortikosteroid kullanımına karşın baskılanmamış olan eozinofilik enflamasyonun hastalık yakınmaları üzerine etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The role and characteristics of airway inflammation in childhood asthma are less well established than in adults. The aim of this study was to investigate the airway inflammation degree in children with mild and moderate persistent asthma on inhaled corticosteroid therapy by using sputum induction technique.Sputum samples were collected from 30 children with asthma aged between 7-18 years and 40 healthy controls in same ages. After sputum processing, slides were prepared with cytocenrifuge and differential cell count was obtained by counting 400 non-squamous cells.An adequate sample was obtained in 71,4% of subjects. Patients with asthma and healthy subjects were differed significantly in respect to sputum eosinophil counts (p=0,03).Sputum eosinophils of the partly controlled asthmatics were significantly higher than the controlled asthmatics (p=0,004). There was a strong negative correlation between the disease control and the sputum eosinophilia (r = -0,66, p < 0,001).There were strong relationships between the sputum eosinophilia and daytime symptoms (r = 0,51, p = 0,007), nocturnal symptoms (r = 0,6, p = 0,001), activity limitations (r = 0,66, p < 0,001) and need for relievers (r = 0,66, p < 0,001). Exacerbations were also correlated with sputum eosinophilia (r = 0,51, p= 0,007).These findings suggest that, unsuppressed eosinophilic inflammation of airways can reflect poor control of clinical symptoms in asthmatic children on standard dose inhaled corticosteroids.