Diesel motorlarında yakıt olarak doğal gazın kullanılması üzerine bir araştırma
An investigation on the use of natural gas as diesel engine fuel
  1. Tez No: 17549
  2. Yazar: RECEP ALTIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, içten yanmalı motorlarda doğal gazın yakıt olarak kullanılmasında karşılaşılan problemler incelenmiş ve bu maksatla bir diesel motorunda doğal gaz yakıtıyla birlikte, pilot diesel yakıtı kullanılarak, motor karakteristiklerine etkisi değerlendirilmiştir. Deney sonuçlan, optimum devir sayılarında ve yüklerde çift yakıtlı çalışmanın diesel çalışmasından daha ekonomik olduğunu göstermiştir. Doğal gazın yüksek basınçta sıvı halde depolanması problemi olduğundan, taşıtlarda kullanılması bu problemin çözülmesine bağlıdır. Ancak, doğal gaz boru hattının geçtiği yerlerdeki sabit tesis diesel motorlarında, uygulama kolaylığı nedeniyle kullanılabilir bir alter natif yakıt olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The use of natural gas in internal combustion engine as motor fuel was investigated in this paper. By using both dual and diesel fuel, a series of tests were conducted and the results were compared. The results have shown that, dual fuel operation is more economical than diesel at optimal speeds. Because the storage of the natural gas in liquid form requires very high pressures, its usage in vechiles as a fuel depends on the solition of this problem. On the other hand, it seems to be a good alternative as a stationary engine fuel where the natural gas pipe network is available.