MC 6802 tabanlı oransal sıcaklık kontrol devresinin tasarımı ve yapımı
Design and implementation of an MC 6802 based proportional temperature control system
- Tez No: 17548
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYDIN BERKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
MC 6802 TABANLI ORANSAL SICAKLIK KONTROL DEVRESİNİN TASARIM VE YAPIMI (Yüksek Lisans Tezi) Osman KALENDER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1991 OZ Bu çalışmada MC6802 tabanlı bir mikrobilgisayar tasarımlanmış ve bu mikrobilgisayar denetiminde çalışan bir oransal sıcaklık kontrol sistemi aracılığı ile bebek kuvözlerinin sıcaklık kontrolü hedef alınmıştır. Esas itibariyle tek kuvözün sıcaklık kontrolü üzerinde durulmakla beraber çok sayıda kuvözün aynı anda tek merkezden kontrolüne ilişkin ek devre de verilmiştir. Dört bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümü, kontrol prensiplerinin incelenmesine ayrılmıştır. ikinci bölümde, tasarımlanan mikrobilgisayar ve yanbir imler inin çalışması ele alınmıştır. Tasarım ve yapımı gerçekleştirilen devreye ilişkin inceleme üçüncü bölümde, deneysel sonuçlar ve yorumları ise dördüncü bölümde yer almaktadır. IV
Özet (Çeviri)
DESIGN & IMPLEMENTATION OF AN MC6802 BASED PROPORTIONAL TEMPERATURE CONTROL SYSTEM (M.Sc. Thesis) Osman KALENDER GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1991 ABSTRACT In this work, where we aimed the temperature control of incubators, we accomplished the design and implementation of a proportional temperature control system based on a MC6802 microprocessor. Although wehave focussed our attention mainly on the temperature control of a unique incubator we also presented the supplamentary circuit needed for a centralized real-time control of multiple incubators. Chapter I is devoted to an overview of classical control strategies. We considered the operation principles of MC6802 processor and its peripheral units in chapter II and discussed the complete circuit of the control system, which in turn, designed in chapter III. Experimental results and their interpretations are found in chapter IV. V