Hidrojel yapısında, çapraz bağlı be fonksiyonel gruplu polimerik mikrokürelerin sentezi, karakterizasyonu ve kanla uyuşabilirlik özellikleri
  1. Tez No: 47184
  2. Yazar: KUTAY ECEVİT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. S. ALİ TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
IV ÖZET Yapılan çalışmada, hemoperfüzyon, endotoksin uzaklaştırılması ve protein saflaştırılması uygulamalarında sorbent olarak kullanılmak üzere, 50-200 um boyut aralığında fonksiyonel gruplu ve hidrojel yapısında polimerik mikroküreler sentezlenerek, yığın ve yüzey karakterizasyonlan yapılmıştır. Ayrıca hazırlanan polimerik mikrokürelerin kan uyumluluğu test edilmiştir. Polimerik mikrokürelerin temel yapısının hazırlanması amacıyla etilenglikoldimetakrilat (EGDMA) monomeri kullanılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde polietilenglikoldimetakrilat mikroküreler, EGDMA monomerinin süspansiyon polimerizasyonu ile elde edilmiştir. îlk kez denenen bu polimerizasyon yönteminde benzoil peroksit başlatın, polivinilalkol ise stabilizör olarak kullanılmıştır. Bu gruptaki çalışmalarda, başlatın, stabilizör ve monomer konsantrasyonları ile, sıcaklık ve karıştırma hızının polimerizasyon kinetiği ve mikroküre boy ve boy dağılımı üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise fonksiyonel gruplu ve hidrojel yapısında EGDMA bazlı polimerik mikrokürlerin sentezi hedeflenmiştir. Polimerik yapıya karboksil, hidroksil ve amin gruplarının bağlanabilmesi amacıyla sırasıyla akrilik asit, 2-hidroksietilmetakrilat ve akrilamid monomerleri kullanılmıştır. Polimerik yapıya fonksiyonel grupların bağlanabilmesi amacıyla, kopolimerizasyon iki farklı yöntemle gerçekleştirilmiştir, tik yöntem olan klasik süspansiyon kopolimerizasyonunda yapıya fonksiyonel gruplu monomer girişinin düşük olduğu yapılan FTIR ve FTIR-DRS analizleri ile görülmüştür. Bunun üzerine, ilk kez bu çalışmada kullanılan modifiye süspansiyon kopolimerizasyonu yöntemi geliştirilmiştir. Bu yöntemle fonksiyonel grup içeriği yüksek, sulu ortama ve ışığa duyarlı, çapraz bağlı polimerik mikroküreler sentezlenmiştir. Elde edilen mikrokürelerin yığın ve yapı karakterizasyonlan FTIR, FTIR-DRS, Elektron ve Optik Mikroskopi yöntemleri ile yapılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise modifiye süspansiyon kopolimerizasyonu ile elde edilen fonksiyonel gruplu mikrokürelerin sağlıklı insan kanı ile etkileşimi incelenmiştir, incelenen bütün fonksiyonel gruplu mikroküre örneklerinde düşük sayılabilecek platelet yapışması değerleri elde edilmiştir. Ancak, karboksil gruplu mikroküre örneğinde platelet yapışmasının hiç oluşmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Abstract In this study, hydrogel microspheres 50-200 urn in size range and carrying functional groups were synthesized and their bulk and surface characterizations were performed for use in hemoperfusion, endotoxin removal and protein purification as a sorbent. The blood compatibility of these polymeric particles were also studied. Ethyleneglycoldimethacrylate was used for the preparation of the base matrix of the polymeric microspheres. In the first part of the study, p(EGDMA) microspheres were obtained by the conventional suspension polymerization of EGDMA. In this method, benzoyl peroxide and polyvinyl alcohol were used as initiator and stabilizer, respectively. In this group of experiments the effects of initiator, stabilizer, monomer concentrations, stirring rate and temperature on the polymerization kinetics, average particle size and size distribution were investigated. In the second part of the study, EGDMA based polymeric microspheres having functional group and hydrogel structure were synthesized. Acrylic acid, 2- hydroxyethylmethacrylate and acrylamide were selected for the preparation of polymeric microspheres with carboxyl, hydroxyl and amide groups, respectively. In this method EGDMA was copolymerized with one of these monomers in the suspension medium. Two different procedures were followed to introduce the functional groups into the polymeric structure. The conventional suspension copolymerization procedure was tried, first and the bulk and surface characterizations by FTIR and FTIR-DRS indicated that, the functional group incorporation to the EGDMA based polymeric structure was reasonably low by this method. Therefore, modified suspension copolymerization method was developed. Crosslinked hydrogel microspheres which were sensitive to light and water and containing functional groups at reasonably high concentrations, were produced by this method. The bulk and surface characterizations of these microspheres were performed with FTIR, FTIR-DRS, electron and optical microscopy. In the third part of the study, the interaction of the healthy human blood with functional group containing microspheres synthesized by modified suspension copolymerization recipe was investigated. For all microspheres, low levels of platalet adhesion values were observed. No platalet adhesion was detected with the hydrogel microspheres containing acrylic acid on their surfaces.