Bilgiyazar harf takımı diskinin kalıp tasarımı
The Jig design of the computer typewriter character sets disk
  1. Tez No: 17559
  2. Yazar: M.ALİ DÖNERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE ERDİLLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
BÎGÎYAZAR HARP TAKIMI DİSKİNİN KALIP TASARIMI (Yüksek lisans Tezi) M. Ali DÖNERTA5 GAZÎ ÜNİVERSİTESİ FEN BÜJMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 1991 ÖZ Bu çalışmada henüz Türkiye'de üretilemeyen ancak yaygın biçimde kullanılmakta olan papatya harf diskli bilgiyazarların ( Elektronik Daktilo Makinalarının ) harf takımlarının imaline yönelik kalıp tasarımı konu edilmiştir. Bu amaçla önce anılan disk AutoCAD programı ile oluşturulmuş ve daha sonra bu tasarım CNC'li tezgah programı haline dönüştürülmüştür. Hazırlanmış olan bir Basic programı ile istenilen puntoların (ölçek) oluşumunu sağlayacak CNC'li tezgah programları yeniden ha- zırlanabilmektedir. II
Özet (Çeviri)
THE JIG DESIGN OF THE COMPUTER TYPEWRITER CHARACTER SETS DISK (M. Sc. Thesis) M. Ali DÖNERTAS GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 1991 ABSTRACT In this study, the Jig design for production of daisy character sets disks of computer typewriters ( Electronic Typewriters ) which are used commonly, but not producted in Turkey. For this purpose, first that disk is designed by an AutoCAD program and then this design is converted to a CNC manufacturing program. By a Basic program prepared, the CNC manufacturing program can be renewed for required scales. Ill