Benzil alkolün potasyum klorokromat ile yükseltgenme kinetiği ve mekanizması
Kinetics and mechanism of the oxidation of benzyl alcohol by potassium chlorochromate
  1. Tez No: 17564
  2. Yazar: ARİFE PEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BEYTİYE ÖZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
BENZİL ALKOL'ÜN POTASYUM KLOROKROMAT İLE YÜKSELTGENME KİNETİĞİ VE MEKANİZMASI (Yüksek Lisans Tezi) Arife PEK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 1991 OZ Benzil alkolün potasyum klorokromat KCrClO3" (KCC) ile yükseltgenme kinetiği incelendi. Yükseltgenmede ana ürün benzaldehittir. Yükseltgenme tepkimesi dimetil sülf oksit-diklormetan (1:1, v/v) ortamında KCC'ye göre birinci derecedendir. Bu ortamda bir KCC-alkol komplek sinin oluştuğu, substrata göre Michaelis-Menten kineti ği izlendiği görüldü. Tepkime asit ile katalizlenir, katalizlenmiş tepkime aside göre birinci derecedendir. Akrilonitril varlığında yapılan yükseltgenme tepkime sinde polimer oluşumu gözlenmedi. Sıcaklığın ve çözücü bileşimlerinin etkileri incelendi, aktivasyon parametreleri tayin edildi ve olası mekanizmalar tartışıldı. II
Özet (Çeviri)
KINETICS AND MECHANISM OF THE OXIDATION OF BENZYL ALCOHOL BY POTASSIUM CHLOROCHROMATE (M.Sc. Thesis) Arife PEK GAZİ UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECNOLOGY March 1991 ABSTRACT The kinetics of the oxidation of benzyl alcohol by potassium chlorochromate KCrC10~ (KCC) has been studied. The main product of oxidation is benzaldehyde. The oxidation studied in dimethyl sulf oxide-dichloro- methane (1:1, v/v) medium is first order with respect to KCC. A Michaelis-Menten type kinetics was observed with respect to the substrate, indicating the formation of a KCC-alcohol complex in the preequlibrium. The reaction is catalysed by acid, the catalysed reaction being first order in acidity. The reaction does not induce polymerization of acrylonitrile. The effects of temperature and solvent composition were studied and activation parameters evaluated. Probable mechanisms are discussed. Ill