Melitaea cinxia (Linnaeus, 1758) türünün ergin bireylerinin dış morfolojisi üzerine araştırmalar (Lepidoptera, Argynnidae)
A Study on the external morphology of the adult stage of Melitaea cinxia Linnaeus, 1758 (Lepidoptera, Argynnidae)
- Tez No: 17563
- Danışmanlar: PROF.DR. A. ÖMER KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
MELITAEA CINXIA(LINNAEUS, 1758) TÜRÜNÜN ERGİN BİREYLERİNİN DIŞ MORFOLOJİSİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR (LEPIDOPTERA, ARGYNNIDAE) (Yüksek Lisans Tezi) Yeşim BOZDEMIR GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL 1991 ÜZ Bu çalışmada Lepidoptern takımının Argynnidae familyasına ait Melitaea cinxia Linnaeus türünde ergin bireylerin çeşitli vücut yapıları, bunları örten pulların morfolojisi incelenmiştir. Vücudun baş üzerindeki anten, palpus labialis, ağız parçaları ile göğüste kanatlar, tegula, bacaklar ve karının genel dış yapısı incelenmiştir. Pulların morfolojik özellikleri kalitatif ve kantitatif olarak çalışılmış, kanatlar üzerindeki pul yoğunluğu tesbit edilmiştir. Gerek pullar gerekse diğer organlar çizilmiştir. Elde edilen bulgular literatür bilgileriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
A STUDY ON THE EXTERNAL MORPHOLOGY OF THE ADULT STAGE OF MELITAEA CINXIA LINNAEUS, 1758 ( LEPIDOPTERA, ARGYNNIDAE ) (M.Sc. Thesis) Yeşim BOZDEMÎR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY SEPTEMBER 1991 ABSTRACT In this study, the morphological features of the scales, which cover the various body parts, and the body itself are studied in the adult stage of the species Melitaea cinxia Linnaeus, in the family Argynnidae of the order Lepidoptera. In the body, the mouth parts, labial palpi and the antennae on the head; the wings, tegulae and the legs on the thorax, and the abdomen are examined. The morphological features of the scales are studied qualitative and quantitatively. The scale density is determined for the upper and underside of the wings. Both scales and other extremities on the body are illustrated. The results are compared with the literary data. II