Rumen mikroflorası ile polisakkarit fermentasyonunun kinetiği
Kinetics of polyssaccaride fermentation with rumen microflora
  1. Tez No: 17569
  2. Yazar: İBRAHİM TÜKENMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA ÖZİLGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Kesikli reaktörde pamuk fiberinden asetik asit, propiyonik asit, bütirik asit ve metan üretmek için rumen mikroorganizmaları katalizör olarak kullanıldı. Başlangıç ortam pH değerleri 6.0, 7.0 ve 8.0 ile ürün oluşum kinetiği incelendi. Propiyonik asit, bütirik asit ve metan üretiminin biyokütlesel üremeye bağımlı, otokatal itik; asetik asit üretiminin üremeden bağımsız, katalitik olduğu bulundu. En yüksek bakteri ve protozoa miktarlarına başlangıç pH'ı 7.0 ile ulaşıldı. En yüksek üretim hız katsayısı başlangıç pH'ı 6.0 ile asetik asit için gözlendi. Başlangıç pH'ı 6.0 ve 7.0 ile propiyonik asit üretim hız katsayılarının yaklaşık değerlerde olduğu gö'.lendi. Başlangıç pH' ı 8.0 ile propiyonik asit ve metan üretimi oluşmadı. Bütirik asit sadece başlangıç pH'ı 7.0 ile üretildi. Metan üretim hız katsayısı yükselen başlangıç pH değerleriyle düştü. Maksimum substrat tüketimi pH 7.0 de sağlandı. pH 7.0 den daha düşük ve daha yüksek başlangıç pH değerlerinin substrat tüketimini düşürdüğü gözlendi.
Özet (Çeviri)
1 T T KİNETİCS OF POLYSSACCARIDE FERMENTATION WITH RUMEN MICROFLORA (Ph. D. Thesis) İbrahim TÜKENMEZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCES AND TECHNOLOGY May 1991 ABSTRACT Rumen microorganisms were used as catalyst in a batch reactor to produce acetic acid, propionic acid, butyric acid and methane from cotton fibers. Kinetics of product formation was studied with the initial medium pH values of 6.0, 7.0 and 8.0. Propionic acid, butyric acid and methane productions were growth- associated with biomass, autocatalytic; acetic acid production was found to be non-growth associated, catalytic. The largest amounts of bacteria and protozoa were attained with the initial pH of 7.0. The highest specific production rate constants were observed for acetic acid with the initial pH of 6.0. Almost the same values were observed for the rate constants of propionic acid production with initial pH values of 6.0 and 7.0. No propionic acid and methane was produced at pH 8.0. Butyric acid was produced only when the initial pH was 7.0. Numerical values of the rate constants of methane production decreased with the increasing initial pH values. Maximum substrate consumption was observed at pH 7.0. Both lower and higher initial pH values than pH 7.0 resulted in deppressed substrate consumption.